"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

AŞTİ’ye servis geliyor

SİZLERİN sık sık gündeme getirdiğiniz, AŞTİ servisleri hakkında bir müjdemiz olacak.

AŞTİ’ye yeni bir ücretsiz servis avantajı başlatıyoruz.
Kooperatifimize 12 tane 2012 model Otokar Sultan servis aracı alınmıştır ve AŞTİ otoparkında beklemektedir.
Tüm evraklarımızı Ankara Valiliği başta olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na, Trafik Daire Başkanlığı’na, EGO Genel Müdürlüğü’ne, AŞTİ Genel Müdürlüğü’ne, Zabıta Amirliğine sunduk.
UKOME kararı sonucunda Başkent Otobüsçüleri Otogar İşletmecileri ve esnafları işletme kooperatifini kurarak, güzergah belgelerimizi alırsak... en yakın zamanda hizmete başlamayı umuyoruz.
Necmettin ÇALIK-S.S. Başkent Otobüsçüleri Otogar İşletmecileri Yönetim Kurulu Başkanı

Yeni oyunlar oynanıyor

“AKP’nin 12 Haziran seçim sürecinde başlattığı Alevilik inancı, Alevi toplumu ve Alevi kurumları üzerindeki baskı ve yıldırma politikaları büyüyerek devam ediyor.
Örneğin, Alevi kurumları neredeyse topyekun “Zorunlu Din Dersi Kaldırılsın” dediği halde AKP hükümeti uydurma bir yöntemle “Aleviliği de din dersine dahil” ederek AİHM’nin “Zorunlu din dersi uygulaması bir hak ihlalidir” kararını “yok” saydı.
(Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Yönetim Kurulu)

Dansççıyı dansözle karıştıran kafa...


ÇANKAYA Belediyesi’nin düzenlediği Ankirock Müzik Festivali, Melih Gökçek ve oğlunun müdür olması nedeniyle onun olduğu söylenen Beyaz TV ve bazı yandaş gazetelerde saldırı malzemesi yapıldı. Ankara’daki gazetecinin gözlemleri müthişti.
“Kara çarşaflı dansöz oynattılar, İslama hakaret ettiler, şehitler varken bu olur mu?” gibi gerçekdışı açıklamalara birileri yanıt versin diye bekledim. Nihayet sizin köşenizde doğru bir değerlendirme yer aldı.
Ben festivali izlemedim. Kızım, arkadaşlarıyla izledi. Çok da memnun kaldılar. Vurgulamak istediğim şu:
1- Haftalarca, belki aylarca önceden planlanan böylesine kapsamlı bir programı hazırlayanları kutlamak gerekir.
2- Muzik festivallerinde, sanatçının ne giyeceğine (ister şalvarla, isterse peçe ile çıkar), hangi parçaları seslendireceğine, (bunu düzenleyen belediye de dahil) kimsenin karışmaya hakkı yoktur. Böylesi bir tutum sansürcücülüktür, sanata, sanatçıya müdahale anlayışıdır.
3- “Kara çarşaflı dansöz” saldırısı demagojidir, ilkel bir propagandanın ürünüdür.
Bu festivalde, sözü edilen bu dans bölümü, tarihi bir dönem, belli sembollerle birkaç dakikalık bir gösteriyle simgesel ifade için sunulmuştur. Dansöz oynatılmamış, dans gösterisi sunulmuştur.
4- Kara çarşaf, İslamiyeti temsil etmez. İslamiyet deyince akla kara çarşaf gelmez. İslamiyetin buna indirgenmesi, çarşafla islamiyetin eş tutulması, gerici, tutucu, çağdışı, İslam dışı bir zihniyettir.
Kara çarşaf, burka gibi giysiler kadın haklarının, insan haklarının yok sayıldığı diktatörlüklerin simgesidir.
CHP’ye ya da CHP’li belediyeye saldırmak, karalamak için dini kullanmak, ancak bu tür eleştirilerde bulunan tescilli siyasetci, başkan ve kimi sahte gazetecilere mahsustur. Bu bir kez daha görülmüştür.
O. Kadri FİNCANCI
X