ANKARA HABERLERİ

AŞTİ servisleri tek yön çalışacak

Hürriyet Haber
11.05.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediye Meclisi, Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi’nde (AŞTİ) şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarının şehir merkezinde çalıştırdığı servislerle yalnızca AŞTİ’den mahallelere yolcu taşıyabilmesini kararlaştırıldı.

Hürriyet Haber

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Melih Gökçek’in başkanlığında toplanan  Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AŞTİ’deki servis araçlarıyla ilgili meclise  sunulan önergeyi okuyan Gökçek, geçtiğimiz ay söz konusu servislerle ilgili  verilen kararı hatırlattı.
Bu karara göre, AŞTİ’de şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüs  firmalarına, şehir merkezinde servis çalıştırabilmesi için güzergah izin belgesi  verilmesinin kararlaştırdığını anımsatan Gökçek, önergede, servis araçlarının  yalnızca AŞTİ’den semtlere ücretsiz yolcu taşımaları, semtlerden AŞTİ’ye  dönüşlerinde ise yolcu almamalarının istendiğini bildirdi.

Otobüs firmaları istedi

Böyle bir kararı tüm otobüs firmalarının istediğini, aksi halde haksız  rekabete yol açıldığını dile getiren Gökçek, önergeyi oylamaya sundu. Önerge, oy birliğiyle kabul edildi.
Diğer önergeleri de okuyan Gökçek, özellikle yaz aylarında olmak üzere  Ankara’da düzenlenen “Hemşehri Geceleri”nin yoğunlaştığını ve çeşitli dernek  ile vakıfların bu düzenlemeler için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yardım  talep ettiklerini belirtti.
Konuya ilişkin verilen önergede, ilk yerel seçimlere kadar geçerli olmak  kaydıyla “hemşehri gün ve geceleri” düzenlemek isteyen vakıflara büyükşehir  belediyesince uygun görülecek her konuda yardım yapılması konusunda Ankara  Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığının yetkili  kılınmasının teklif edildiğini aktaran Gökçek’in oylamaya sunduğu önerge, oy  birliğiyle kabul edildi.

Teleskop projesine destek

Meclis toplantısında ayrıca Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanan İç  Anadolu Büyük Teleskop Projesi’ne Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce destek  verilmesi görüşüldü. Gökçek, konuya ilişkin, Ankara Üniversitesi tarafından Beynam Ormanları  civarına büyük bir teleskop kurulmak istendiğini belirterek, bununla ilgili  Büyükşehir belediyesinden bazı destekler istenildiğini söyledi.
Ankara Üniversitesi’nin konuyla ilgili gerekli çalışmayı yaptığını, ancak  teleskobun yapılacağı yer için yol yapımı, çevre düzenlemesi ve alt yapı  çalışmaları için desteğe ihtiyaç duyduğunu dile getiren Gökçek, “Bununla ilgili  yaptığımız sözlü görüşmede de ben, ‘Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize  ne düşüyorsa yapmaya hazırız, yeter ki siz bu teleskobu Ankara’ya kazandırın’  dedim. Bu, Ankara’ya bir kazanım. Biz de bu konuda üniversiteye yardımcı  olacağız, özü bu” dedi. Gökçek’in söz konusu konuda Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire  Başkanlığı’nın yetkili kılınmasını da ilave ederek oylamaya sunduğu teklif, kabul  edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AŞTİ servisleri tek yön çalışacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Şubat 2018, Cuma
 • İmsak
  06:01
 • Guneş
  07:24
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:09
 • Akşam
  18:40
 • Yatsı
  19:58
Sayfa Başı