ANKARA HABERLERİ

AŞTİ davası

Murat YILMAZ
14 Nisan 2016 - 16:28Son Güncelleme : 15 Nisan 2016 - 12:44

Mamak’a yapılacak yeni otobüs terminali ihalesinin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği, ‘iptal’ için dava açtı. Dernek Başkanı Mustafa Tekeli, “Mamak, konum olarak önünden hiç otobüs geçmeyen bir bölge. Otobüsçülük açısından kör nokta” dedi.

Murat YILMAZ

Büyükşehir Belediyesi, Mamak’a taşınması planlanan yeni Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi (AŞTİ) için ihaleye çıktı. Resmi Gazete’de yayımlanan ihale ilanının ardından, daha önce Büyükşehir Meclisi’nde alınan ‘taşınma’ kararlarına ‘iptal davası’ açan Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği, ihalenin iptali için de yargıya başvurdu. İhale şartnamesini incelediklerini belirten dernek başkanı Mustafa Tekeli, “Şartnamede ihaleyi alan firmanın kaç yıllık otogar işletme imtiyazına sahip olacağı belirtilmiyor. Ayrıca neye göre bir proje yapılacağı da yok” dedi. Ankara Hürriyet’e konuşan Tekeli, özetle şunları söyledi:
“Bu alanla ilgili daha önce alınan Meclis kararları vardı. Bu Meclis kararlarından bir tanesi oradaki emsali 1’den 1.3’e çıkarıyordu. Diğeri de plan notlarında değişiklik yapıyordu. Bunların iptaliyle ilgili Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açmıştık. Geçen hafta perşembe günü Büyükşehir Belediyesi yeni terminal alanını ihaleye çıkardı. İhale şartnamesini biz de aldık. Şartnamede, ihaleyi alan firmanın kaç yıllık otogar işletme imtiyazına sahip olacağı belirtilmiyor. Alan firmaya ‘25 yıllığına’ dense, hesabını buna göre yapar. Böyle bir şey de yok. Neye göre bir proje yapılacağı da yok. Bunun iptali için de dava açtık. 

BAŞKANIMIZ YANLIŞ BİLGİLENDİRİLİYOR

AŞTİ şu anda Türkiye’nin konum, işletme ve müşteri memnuniyeti açısından en iyi otogarı. Belediye Başkanımız Sayın Gökçek konuşmalarında, ‘AŞTİ’nin kapasitesinin yeterli olmadığını’ söylüyor, ama aslında durum öyle değil. Herhalde Başkanımız yanlış bilgilendiriliyor. AŞTİ’de 200 firma var. Günlük bin 400 otobüs giriş-çıkış yapıyor. Kapasite sınırına dayanmış değil. Ankaray bağlantısının olması, Konya Yolu ile Eskişehir Yolu’nun kesişiminde olması çok iyi. Ayrıca Tandoğan’da Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı yapılıyor. Bizim buraya yakın olmamız lazım ki otobüsten inen trene, trenden inen otobüse binebilsin.

TAŞINMAK ZORUNDAYSA BAĞLICA OLABİLİR

Mamak ise, konum olarak önünden hiç otobüs geçmeyen bir bölge. Otobüslerin yoğun olarak kullandığı aks Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir-İzmir yönü. Bizim otobüslerimiz ağırlıklı olarak batıya gidiyor. Batıdan geldiği zaman da Samsun ve Konya Yolu istikametine dağılıyor. Ya da Ankara’da son buluyor. O bölge(Mamak) otoüsçülük açısından kör nokta. Bizce AŞTİ olduğu yerde kalırsa vatandaş açısından daha iyi olur. Eğer AŞTİ illa taşınmak zorundaysa Mamak değil de Etimesgut’un Bağlıca tarafındaki daha önce hal ve terminal olarak düşünülen bölge olabilir. Ya da havalimanı YHT hattı üzerine Ulaştırma Bakanlığı’nın raylı sistem çalışması var. O hat üzerinde Pursaklar Çevre Yolu tarafında olabilir. Hem raylı sistem bağlantımız, YHT ve havalimanı bağlantımız olur.”

İHALE 21 NİSAN’DA

Resmi Gazete’de 7 Nisan’da yayımlanan Mamak’taki yeni terminal alanına ilişkin ilana göre ihale 21 Nisan’da gerçekleştirilecek.
Kapalı zarf usulü ve peşin bedelle satışı yapılacak olan alan için iki yıl içerisinde bitirmek ve terminal tesisleri yapmak şartı yer alıyor. Mamak Üreğil Mahallesi’ndeki 99 bin 300 metrekarelik alanın muhammen bedeli ise 59 milyon 580 bin TL.

Etiketler: aşti , terminal , ANKARA

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden AŞTİ davası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Nisan 2016 tarihinde saat 16 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AŞTİ davası haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   06:01
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:46
  • Akşam
   19:41
  • Yatsı
   21:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı