« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Asteroit kuşağından sert vuruşlar

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Science dergisinde yayımlanan yazıya göre, o dönemdeki kraterlerin dağılımı asteroit kuşağındakilerle birebir örtüşmekte. Arizona Üniversitesi’nden Robert Strom, bu olayın başladığı gibi de bittiğini tahmin ediyor. Nedenlerden biri Jüpiter’in Güneşe yaklaşarak, kütle çekimiyle, asteroit kuşağında hareketliliğe sebep olmasıydı.

Daha yeni çarpışmalar öte yandan Dünyaya yakın asteroitlere işaret etmekte; bunlara asteroit kuşağındaki Güneş ışınlarını Mars ve Jüpiter arasına iten küçük topaklar da dahil. Strom ve arkadaşları, Merkür, Ay ve Mars üzerindeki kraterleri analiz edince, eski arazi üzerindeki kraterlerin genç arazi üzerindekilerden farklı bir boyut dağılımı gösterdikleri ortaya çıkmış.

Sürpriz

Fakat araştırmacılar çarpan göktaşlarının vuruş kalibresini hesaplayınca bir sürprizle karşılaşmışlar. "Eski ve yeni göktaşlarının boyutları asteroit popülasyonundakilerle örtüştüğünü gördük" diyor Strom. "Örtüşme hayret vericiydi!" Kuyrukluyıldızların bu konuda hiçbir rolü olmamıştı. Renu Malhotra, söz konusu bombardımandan, farklı boyuttaki göktaşlarını asteroit kuşağından fırlatan bir kütle çekimi mekanizmasının sorumlu olduğuna inanıyor.

Diğer bir sorumlunun da genç güneş sistemindeki sayısız göktaşlarını Güneşten fırlatan ve bu şekilde Güneşe yaklaşan Jüpiter olduğu tahmin edilmekte. O zamandan bu yana güneş sistemimize daha küçük cisimlerin ulaşması belki de Yarkovsky etkisiyle açıklanabilir diyor araştırmacılar.

Bir asteroitin sıcak öğle öncesi tarafı daha fazla sıcaklık yaymakta. Göktaşları milyonlarca yıl boyu öğle öncesi yönünde hızlandırılınca, küçük asteroitler büyüklerden daha fazla etkilenmekte.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler