Dünya Haberleri

DÜNYA

  Astana'da Türkiye, Rusya ve İran arasında kritik anlaşma

  Hürriyet Haber
  04.05.2017 - 10:12 | Son Güncelleme: 04.05.2017 - 18:26

  Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Astana'da gerçekleşen 'Suriye'de çözüm' konulu toplantı sonrası yaptığı açıklamada "Garantör ülkeler Rusya, İran ve Türkiye, Suriye'de güvenli bölge yaratılması için bildiri imzalamak konusunda mutabakata vardı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise "Türkiye, Rusya ve İran arasında Suriye’nin İdlib vilayetinin tamamı, Lazkiye, Halep ve Hama vilayetlerinin belli bölümleri, Humus vilayetinin belli bölümleri, Şam/Doğu Guta bölgesi ve Dera ve Kuneytra vilayetlerinin belli bölümlerini kapsayan çatışmasızlık bölgeleri oluşturulmasına ilişkin muhtıra imzalanmıştır" açıklamasında bulundu.

  Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleştirilen Suriye konulu görüşmelerde Türkiye, Rusya ve İran arasında güvenli bölgenin oluşturulması konusunda anlaşmaya vardığı aktarıldı. Kazakistan Dışişleri Bakanı Abdrahmanov, garantör ülkelerin güvenli bölge konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu. Kazak Bakan, "Astana'da bir sonraki Suriye konulu toplantı Temmuz ortasında yapılacak. Garantör ülkeler Suriye'de güvenli bölge yaratılması konusunda bildiri imzaladılar." dedi.

  Öte yandan, Reuters haber ajansı, Astana'ya katılan muhalefet temsilcilerinin anlaşmadan memnun olmadıklarını ve sinirli şekilde bağırarak salonu terk ettiklerini duyurdu. Güvenli bölgeler oluşturulmasına ilişkin mutabakat imzalanırken Astana görüşmelerine katılan Suriye'deki silahlı muhalefetin temsilcilerinin bağırarak tepki gösterdiği görülürken, bu nedenle imza töreni kısa süreliğine kesintiye uğradı. 

  Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında "Türkiye, Rusya ve İran arasında Suriye’nin İdlib vilayetinin tamamı, Lazkiye, Halep ve Hama vilayetlerinin belli bölümleri, Humus vilayetinin belli bölümleri, Şam/Doğu Guta bölgesi ve Dera ve Kuneytra vilayetlerinin belli bölümlerini kapsayan çatışmasızlık bölgeleri oluşturulmasına ilişkin muhtıra imzalanmıştır" ifadelerine yer verildi. 

  MUHALİFLER: ANLAŞMAYI KABUL ETMİYORUZ

  Öte yandan, Suriye muhalefeti, Türkiye, İran ve Rusya tarafından imzalanan mutabakatı kabul edemeyeceğini açıkladı. Astana'da muhalefet delegasyonuna üye Abu Zaid, Reuters haber ajansına "Muhalefet Suriye'de güvenli bölgelerin kurulmasını kabul etmez çünkü bu ülkenin bütünlüğünü tehdit ediyor" açıklamasında bulundu. Zaid, İran'ın barış planının garantörü olarak kabul edemeyeceklerini belirtti. Rusya'nın sözleriyle hareketleri arasında büyük bir mesafe bulunduğunu söyleyen Zaid, "Biz Suriye'nin bölünmesine karşıyız" ifadesini kullandı. 

  Astanada Türkiye, Rusya ve İran arasında kritik anlaşma
  Fotoğraf: Al Jazeera

  SURİYE DESTEKLİYOR

  Bu arada Suriye hükümeti, Rusya'nın dört çatışmasız bölge belirlenmesi önerisini desteklediğini açıkladı. Suriye devlet medyası, bu açıklamanın dışişleri bakanlığI tarafından yapıldığını duyurdu. Suriye Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, şöyle denildi: "Suriye Arap Cumhuriyeti, çatışmasız bölgeler kurulması yolundaki Rusya önerisini destekler ve 30 Aralık 2016 tarihli ve söz konusu bölgelerin  bombalanmamasını öngören çatışmaların durdurulması anlaşmasına bağlı kaldığını teyit eder." Ancak bakanlık, Suriye ordusunun tüm ülkede "terörist" olarak nitelediği gruplara karşı mücadelesini sürdüreceğini de belirtti. 

  İngiliz medyasından flaş iddia Dört güvenli bölge konusunda anlaşıldıİngiliz medyasından flaş iddia! 'Dört güvenli bölge' konusunda anlaşıldı

  4 BÖLGE BULUNUYOR

  Sputnik'in ulaştığı memorandum taslağına göre, bu belge, biri İdlib, biri Humus'un kuzeyi, biri Doğu Guta, biriyse ülkenin güneyinde olmak üzere 4 gerilim azaltma bölgesi oluşturulmasını öngörüyordu. Bu bölgelerin çevresindeyse tarafların doğrudan çatışmasının önlenmesi için güvenli bölgeler kurulması öneriliyordu. 

  Astanada Türkiye, Rusya ve İran arasında kritik anlaşma

  Taslak metne göre, garantörler (Rusya, Türkiye, İran) silahsızlanma, gerilimi azaltma ve güvenlik bölgelerinin sınırlarının belirlenmesi için 5 gün içerisinde bir çalışma grubu oluşturacaktı.

   Astanada Türkiye, Rusya ve İran arasında kritik anlaşma

   

   

   

  Etiketler: RUSYA , ASTANA , Suriye
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı