ANTALYA HABERLERİ

AŞT, Şırnak'ta seyirciyle buluştu

DHA
27.03.2017 - 13:16Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Şehir Tiyatroları (AŞT) 'Bir Çocuk Gülerse Dünya Güler' sloganıyla Şırnak'taki çocuklarla ikinci kez buluştu. AŞT, turne kapsamında yetişkinler için 'Oyun İçinde Oyun' çocuklar içinde 'Elbise Var İnsan yok, İnsan Var Elbise Yok' adlı kukla tiyatrosunu sahneledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Başkanı Menderes Türel'in İçişleri Bakanlığı kararıyla kayyum danışmanı olduğu Şırnak'a alt ve üst yapı hizmetleriyle destek verirken, kültür ve sanat hayatını da renklendiriyor. AŞT Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür öncülüğünde 28 kişilik geniş bir ekiple Şırnak'a geldi. 19- 22 Mart tarihleri arasında gerçekleşen turne kentte büyük bir heyecana yol açtı. Şubat ayında ilki gerçekleşen ve 'Okyanusta Bir Su Damlası' oyunu ile Şırnaklılarla buluşan turnenin ikincisi de büyük ilgi gördü.

ŞIRNAK'TA KAHKAHA YÜKSELDİ

Kentte yaşanan olaylarının izlerini silmek, vatandaşlara ve çocuklara moral desteği vermek amacıyla yeniden Şırnaklılarla buluşan AŞT, ilk gün 'Oyun İçinde Oyun' adlı komedi oyununu sergiledi. Şırnak Üniversitesi Mehmet Emin Acar Konferans Salonu'nda sahnelenen oyunu, Şırnak Vali Yardımcısı Ali Arıkan, İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, TÜGVA Şırnak İl Temsilcisi Fırat Som ve 2 bin 600 vatandaş izledi. İzleyicilere keyif dolu anlar yaşatan oyun sonunda AŞT oyuncularını ayakta alkışladı.

ANTALYA BİZİ YALNIZ BIRAKMADI

AŞT ikinci gün önce Şırnak Üniversitesi öğrencileri için 'Oyun İçinde Oyun' adlı oyununu tekrar sahneledi. Üniversiteleri öğrencileri oyunu büyük ilgiyle izledi. Oyun bitiminde öğrenciler Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür ve oyuncular ile fotoğraf çektirip sohbet etti.

ÇOCUKLARA KUKLA TİYATROSU

AŞT, Şırnaklı çocuklar için de 'Elbise Var İnsan Yok İnsan Var Elbise Yok' isimli tiyatro oyununu sahneye koydu. Şırnak ve ilçelerinden gelen yaklaşık 1600 Şırnaklı çocuk büyük bir heyecanla oyunu takip etti. AŞT yoğun istek ve ilgi üzerine aynı oyunu ertesi gün çocuklar için tekrar sahneledi.

ÖĞRENCİLERE KIRTASİYE DESTEĞİ

Tiyatro oyunu sonrasında Antalya Büyükşehir Belediyesi Ağız ve Diş Sağlığı Şube Müdürlüğü'nde görevli Dt. Filiz Hamzaoğlu tarafından çocuklara ağız ve diş sağlığının önemi, doğru diş fırçalama tekniği, diş sağlığında doğru beslenme konularında bilgi verildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından Şırnak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ilkokul ortaokul öğrencilerine hediye edilmek üzere 800 kitap ve kırtasiye malzemesi, 800 broşürlü fırça macun teslim edildi. Hediyeler etkinlik süresince öğrencilere dağıtıldı.

SARILIP AĞLAYANLAR OLDU

Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür, Şırnak'ta çocukların tekrar gülmeye başladığını söyleyerek, “Şırnak'ta bu kadar kültür sanata aç çocukların ve insanların olduğunu tahmin edemiyorduk. Üç hafta önce ilk buraya turneye geldiğimiz de edindiğimiz duygu şu oldu; tiyatro olarak yaptığımız işin burada daha bir anlam kazandığını gördük. Hayatı boyunca tiyatro görmemiş izlememiş çocuklar ve insanlar var. Boynumuza sarılıp ağlayan öğretmen de vardı 'İyi ki geldiniz' diyen, 'Bizi unuttuğunuzu sanmıştık ama unutmamışsınız' diyen 9 yaşında bir kız öğrenci de. Bu karşılaştığımız duygusal güzel tepkiler biz de bir özlem doğurdu ve oyuncu arkadaşlarım bir daha gelelim demeye başladılar. Çok hızlı ilerledik ve hemen ikinci kez buraya geldik" diye konuştu.

"SANAT SEFERBERLİĞİ BAŞLATMALIYIZ"

İki oyunla Şırnak'a geldiklerini hem yetişkinler hem de çocuklar için oyun sahnelediklerini belirten Özgür şunları aktardı:

"Toplam 4 oyun oynadık ve salonu hınca hınç doldurdular. Salondan ayrılırken hepsinin yüzünde gülücükler vardı. Bir şekilde burayı unutmadığımızı göstermek zorundayız. Buradaki insanları ihtiyacı olduğu tek şey unutulmadıklarını bilmek, bunu onlara göstermek. Buradaki insanların rehabilitasyonu için olmazsa olmazı kültür sanat. Buraya tiyatro, resim, sinema, müzik gelmeli. Dünyanın en lüks mekanlarını buraya getirerek bunu yapamazsınız. İnsanoğlunun rehabilite olması için önce duygusunun rehabilite olması gerekiyor. Bunu da yapacak en doğru hamle sanattır."

"HERKESİN EL ATMASI LAZIM"

Nisan ayın da bir kez daha Şırnak'a geleceklerini kaydeden Mehmet Özgür, "Ama bu sadece bizim Şırnak'a gelecek olmamızla çözülecek bir durum değil. Ülkedeki tüm tiyatroların, sanat kurumların, devlet tiyatrolarının ve diğer şehir tiyatroları bir şekilde Doğunun elinden tutmalı. Biz Şırnak'ın elinden tuttuk bir başkası Cizre'nın Silopi'nin elinden tutsun. Biz tek başımıza yetemeyiz. Böyle bir seferberlik başlatabiliriz. Ve böylece buradaki gençleri çocukları yeniden dönüştürebilir. Büyükşehir Belediyesi Başkanı'mız Menderes Türel'e çok teşekkür ediyoruz bizlere verdiği ciddi destekten dolayı" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden AŞT, Şırnak'ta seyirciyle buluştu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 13 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AŞT, Şırnak'ta seyirciyle buluştu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı