Teknoloji Haberleri

  Assessment Systems'den bir ilk

  Hürriyet Haber
  16.02.2011 - 14:34 | Son Güncelleme:

  Assessment Systems, geliştirdiği ölçme araçlarını iPad uygulamasına taşıyarak alanında yepyeni bir sayfa açtı

  Sektöre, kuruma ve pozisyona özgü ölçme-değerlendirme araçları geliştiren Assessment Systems; insan kaynakları alanında kullanılan kişilik ve yetkinlik envanterleri ile yetenek testlerini Tablet PC uygulamasına taşıyarak alanında bir ilke imza attı. Assessment Systems’ın yetkinlik, kişilik ve yeteneği mekandan ve zamandan bağımsız, pratik bir şekilde değerlendirme imkanı sunan iPad uygulaması 16. İnsan Kaynakları Fuarı’nda büyük ilgi gördü.
   
  Şirketlerin seçme-yerleştirme, performans değerlendirmesi, kariyer yönetimi ve eğitim ihtiyaçlarının analizi gibi süreçlerinde kullanılan ölçme ve değerlendirme araçlarının önemi her geçen gün artıyor. Geniş bir aday havuzu içerisinden performansı ve pozisyona uyum potansiyeli en yüksek olan adayı belirleyebilmek, yanlış işe alım sonucu oluşan yüksek maliyetleri önlemek açısından oldukça önemli bir yer tutuyor. Çalışanların kariyer gelişimleri içinde terfilerinin ve pozisyon geçişlerinin doğru planlanabilmesi de yine objektif ölçme ve değerlendirme araçlarının kullanımı ile gerçekleşiyor. Yetkinlik temelli İK uygulamaları üzerinden yapılan değerlendirmelerde, çalışanların hangi yetkinlik alanında eğitilmesi gerektiği belirlenebildiği için eğitim ihtiyaçlarını analiz etmede de benzer sistemlerden yararlanılıyor. Bütün bu çalışmaların tek bir sonucu var. Artan çalışan motivasyonu ve verimliliği ile kurumun karlılığını artırmak.

  Bu alanda kurumlara özgün çözümler sunan, Türkiye’nin lider şirketlerinden Assessment Systems, sektöründe bir ilke imza atarak geliştirdiği ölçme ve değerlendirme araçlarını Tablet PC uygulamasına taşıdı. Assessment Systems tablet uygulaması ile kurum ve şirketlere kişilik ve yetkinlik envanterleri ile yetenek testlerini mekandan ve zamandan bağımsız yapabilme imkanı sunarken Türkiye’de bu alanda yeni bir sayfa açtı.
   
  iPad’deki ilk uygulama 16. İnsan Kaynakları Fuarı’nda gerçekleşti

  Şirket bu alandaki ilk uygulamasını Management Centre Türkiye tarafından düzenlenen 16. İnsan Kaynakları Fuarı’nda gerçekleştirdi. Tablet PC uygulaması ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Kuruma ve pozisyona özgü ölçme ve değerlendirme araçları ile ön plana çıkan Assessment Systems’ın kurucu ortağı Levent Sevinç, uygulamanın avantajlarına dikkat çekti. Levent Sevinç, “Assessment Systems’ın geliştirdiği kişilik ve yetkinlik envanterleri ile yetenek testlerinin ortak noktası şirketlerin verimliliğini artırmak. Geliştirdiğimiz bu araçlarla şirketlerin verimliliğine katkı sağlarken, bunu sahip olduğumuz teknoloji ile desteklemek istedik. Günümüzde işgücünün önemli bir bölümünü oluşturan Y kuşağının taleplerini karşılayabilmek, önemi her geçen gün daha da artan insan kaynaklarının faaliyetlerini pratik ve standart bir şekilde sürdürmesini sağlamak bizim için çok önemli. Tablet PC uygulamamızı bu misyon doğrultusunda geliştirdik. Uygulamamız sayesinde kağıt ve kalem aracılığıyla uygulanan testler ve envanterler, bilgisayar ortamında daha pratik ve standart bir şekilde; mekan ve zaman sınırlaması olmadan uygulanabilecek. İnsan kaynakları yetkilileri bu sayede Türkiye’nin dört bir yanında büyük test ve envanter organizasyonları gerçekleştirebilecek ve bu uygulamaların sonuçlarına hızlı bir şekilde ulaşabilecek. Böylece gelişen teknolojiyi kullanarak hizmet verdiğimiz kurum ve şirketlere zamandan ve mekandan bağımsız hareket etme imkanı sunuyoruz” dedi.
   
  ‘İnsana dair’ kararlar objektif unsurlarla destekleniyor

  İşe alım süreçlerinde, pozisyona uygun ölçme/değerlendirme aracı kullanımının gerekliliğini anlatan Sevinç, bunun önemini ise şöyle açıkladı: “Assessment Systems, psikolojik ölçme değerlendirme alanında faaliyet gösteren bir kurum. Bu alanda kurumlara standart değerlendirme araçları (yetkinlik envanteri, kişilik envanteri ve yetenek testleri) ve değerlendirme merkezi uygulamaları ile hizmet sunuyoruz. Assessment Systems'ın ürün ve hizmetleri, ağırlıklı olarak kurumların seçme ve yerleştirme sürecinde işe alma kararının güçlendirilmesi ya da mevcut çalışanların potansiyellerinin analiz edilerek pozisyona uygunluk düzeylerinin belirlenmesi amacıyla kullanılıyor. Başka bir deyişle sunduğumuz ürün ve hizmetler iş dünyasında "insana dair” verilen kararların objektif unsurlarla desteklenmesini sağlıyor. “

  Farklı kullanım alanlarına yönelik çözümler sunuluyor

  Assessment Systems’ın ürün ve hizmetlerinin 2 ana başlık altında toplandığına, bunun da standart değerlendirme araçları ve değerlendirme merkezi uygulamaları olduğuna dikkat çeken Sevinç; şu bilgileri verdi: “Standart değerlendirme araçları kendi içinde 3 ana kategoriye sahip. Bunlar; yetkinlik envanterleri, kişilik envanterleri ve yetenek testleri. Standart değerlendirme araçlarımız kurumların farklı kullanım amaçlarına yönelik olarak geliştirilmiş ve Türkiye çalışmaları gerçekleştirilmiş 20 üründen oluşuyor. Bunların içerisinde özellikle farklı pozisyonlara (satış, operasyonel pozisyonlar, mühendislik vb.) ve sektörlere (bankacılık, sigortacılık, perakendecilik vb.) özgü geliştirilmiş ürünler bulunuyor.

  Yetkinlik envanteri üzerinden yapılan değerlendirmelerde, çalışanların hangi yetkinlik alanında eğitim alması gerektiği belirlenebiliyor, eğitim ihtiyaçları analiz edilebiliyor. Yetenek testlerimiz de bir şirketin işe alım sürecine büyük katkı sağlıyor; işe alım sürecinin adil bir şekilde yapıldığını gösteriyor ve kurumun itibarını olumlu yönde etkiliyor. Değerlendirme merkezi uygulamaları ile iş benzeri simülasyon ortamı yaratıyor; standart uygulama içeriklerinin yanı sıra bütünüyle kuruma ve pozisyona özgü geliştirilmiş uygulama içerikleri ile müşterilerimize özgü çözümler sunuyoruz.”

  Doğru insanı doğru pozisyonda çalıştırmak karlılığı artırır

  Performans değerlendirmesinin de ölçme ve değerlendirme araçlarının kullanım alanı olduğuna dikkat çeken Sevinç, ortalama süreye sahip bir mülakat ile kişinin sahip olduğu becerilerin ve iş performansının tahmin edilmesinin çok zor olacağına vurgu yaptı. Mülakatın “sadece subjektif” bir değerlendirme olduğunu ifade eden Sevinç konu hakkında şunları söyledi: “Ürün ve çözümlerimiz ağırlıklı olarak seçme, yerleştirme ve terfide kullanılıyor. Performans yönetimi, insan kaynaklarının her fonksiyonunda kullanılabiliyor. Çünkü her fonksiyonda insanla ilgili karar verebilmeniz için onun belirli özelliklerini ölçüp bir sonuç çıkarmanız gerekiyor. Bunu da objektif bir şekilde yapmak istiyorsanız bu tip araçları kullanmanız kaçınılmaz oluyor. Standart değerlendirme araçları ve değerlendirme merkezi uygulamaları bireyler hakkında bilimsel sonuçlar veriyor. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bu yöntemlerle yapılan bir değerlendirmeden alınan sonuçlarda yanılma payı çok düşük. Tüm bunların sonucunda doğru insanların doğru pozisyonlarda çalışmalarını sağlayarak aslında şirketlerin verimliliğini ve kârlılığını doğrudan artırmalarına katkıda bulunuyoruz. ”
   
  Şirketinize özgü ‘kitapçıklar’ oluşturabilirsiniz

  Assessment Systems’ın ürün ve hizmetlerinin benzerlerinden en büyük farkı ise özgün içeriklere sahip olmaları. Şirket, bu özgünlüğü, gerek sektöre ve fonksiyona özgü geliştirilmiş standart değerlendirme araçlarında gerekse kuruma özel gerçekleştirilen çalışmalarda gösteriyor. Özellikle kuruma özel geliştirilen ürünler ya da tasarlanan hizmetlerin, aynı sektörde dahi olsa müşterilerin kendilerine özgü farklılıklarını yansıtacak içeriklerle hazırlandığının altını çizen Sevinç; “Örneğin; herhangi bir yetkinlik envanterine ilişkin rapor, kurumun yetkinliklerine göre yeniden şekillendirilebiliyor ve istenirse envanterde kullanılan yetkinlik adları kurumun yetkinlik adları ile değiştirilebiliyor. Ya da müşteriler envanterde yer alan boyutlardan kendi istediklerini, bizim önceden belirlemiş olduğumuz belirli kombinasyonlar dahilinde seçerek kendilerine özgü kitapçıklar oluşturabiliyor” dedi.

  Assessment Systems yurtdışında büyümeye devam edecek

  Assessment Systems, sektöre, pozisyona ve kuruma özgü geliştirilebilen standart değerlendirme araçlarını Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ihraç ediyor. Geliştirdikleri uygulamaların çok uluslu şirketlerin de dikkatini çektiğini ifade eden Levent Sevinç, bu ürünlerin Brezilya, Malezya, Hindistan, Tunus ve İran’a ihracatını gerçekleştirdiklerini belirtirken, bundan sonraki hedefleri hakkında şunları söyledi: “Assessment Sytems olarak her zaman uluslararası bir şirket olma hedefi ile hareket ettik. Bu hedef doğrultusunda da adapte edilmiş uygulamalar yerine, kurum ve şirketlere özgü ürünler geliştirmeye odaklandık. Bugün bunun karşılığını görüyoruz. Önümüzdeki dönemde, uluslararası şirketlere yönelik bu tip çalışmalarımızı artırmayı hedefliyoruz.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı