« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Assaydınız bari

Türk Milli Takımı’na 6 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama, Mehmet Özdilek’e 12 ay, Alpay ile Emre’ye 6’şar maç ve Serkan’a 2 maç... Ayrıca para cezaları...Başkanlığını İsviçreli Blatter’in yaptığı FIFA’dan ceza bekliyorduk ama böylesini hiç beklemiyorduk. FIFA bu insafsız kararla bize resmen, "Sizi istemiyoruz" dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
KORKTUĞUMUZ başımıza geldi... İsviçreli Sepp Blatter’in başkanlığını yaptığı FIFA, 16 Kasım 2005’te İsviçre ile oynadığımız milli maçta çıkan olaylar nedeniyle Türkiye’ye tarihinin en ağır cezalarından birini verdi.

Olaylarla ilgili soruşturmasını tamamlayan FIFA Disiplin Kurulu, beklenen resmi açıklamayı dün akşam yaptı. Açıklamaya göre Türk Milli Takımı’na 6 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama cezası ve 200 bin İsviçre Frangı para cezası verildi. FIFA seyircisiz oynanacak maçların Türkiye sınırlarının 500 kilometre dışında ve UEFA üyesi ülkelerde yapılabileceğini, bu maçların tüm masraflarının Türkiye Futbol Federasyonu tarafından karşılanacağını açıkladı. Türkiye Futbol Federasyonu ayrıca, 20 bin İsviçre Frangı duruşma masrafı ödeyecek.

FIFA’nın açıklamasında, saha ve stat koridorlarındaki olaylarda adı geçen milli futbolcu Alpay Özalan’a 6 maç men cezası ve 15 bin İsviçre Frangı para cezası artı bin İsviçre Frangı duruşma masrafı, Emre Belözoğlu’na 6 maç men cezası ve 15 bin İsviçre Frangı para cezası artı bin İsviçre Frangı duruşma masrafı, Serkan Balcı’ya 2 maç men cezası ve 5 bin İsviçre Frangı para cezası artı 500 İsviçre Frangı duruşma masrafı cezaları verildiği belirtildi.

FIFA Disiplin Kurulu, Milli Takım antrenörü Mehmet Özdilek’e de 12 ay hak mahrumiyeti ve 15 bin İsviçre Frangı para cezası artı bin İsviçre Frangı duruşma masrafı cezası verdi. Kurul, İsviçreli futbolcu Benjamin Huggel’e 6 maç men ve 15 bin artı 500 İsviçre Frangı cezaya hükmetti. İsviçre Milli Takımı fizyoterapisti Stephan Meyer de 2 maç men ve 6 bin 500 artı 500 İsviçre Frangı ceza aldı.

Karşılaşmanın hemen ardından Blatter’in talimatı üzerine soruşturma başlatan FIFA Disiplin Kurulu, dün İsviçre’nin Zürih kentinde yaptığı toplantıda Türk heyetini son kez dinledi. Heyetimizde Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, eski başkan Levent Bıçakcı ve federasyonun Alman avukatları Dirk-Reiner Martens ve Julia Feldhoff yer aldı.

FIFA Disiplin Kurulu’nun, Bern’deki ilk maçta İstiklal Marşımız’a yapılan saygısızlıkları, karşılaşmadan sonra İsviçreli futbolcu ve teknik adamların alaycı demeçlerini ve gazetelerinin tahrik edici yayınlarını görmezden gelerek, böyle ağır cezalar vermesi tüm Türkiye’de büyük tepkiye neden oldu.

Şimdi Türk halkı şu sorunun cevabını merak ediyor; acaba bu olaylar Türkiye’de değil de İtalya, İngiltere veya FIFA Başkanı’nın ülkesi İsviçre’de olsaydı, gene aynı cezalar verilecek miydi? Bu cezanın en üzücü tarafı; söz konusu maçı hemen hiç taşkınlık yapmadan centilmence izleyen Türk futbolseverlerin futboldan mahrum edilmesi oldu. FIFA resmen Türk halkına milli futbol takımını seyretmeyi yasakladı.

Aslında cezanın bu kadar ağır olacağı daha maçın ertesi günü belliydi. FIFA’nın İsviçreli başkanı Sepp Blatter, daha hakem ve gözlemci raporlarını bile görmeden, sabah saatlerinde bir basın toplantısı düzenleyip, Türkiye’yi yerden yere vurdu. Tarafsız olması gerektiğini unutan Blatter, "30 yıldır FIFA’dayım, böyle şey görmedim" derken, Türkiye’nin 2010 Dünya Kupası’ndan ihraç edilebileceğini bile söyledi. Blatter’den sinyali alan Disiplin Kurulu üyeleri de üzerlerine düşen görevi yapıp, Türkiye’yi tarihin en ağır cezalarından birine çarptırdı.

Savcılık Ulusoy için soruşturma başlattı

ANKARA
Cumhuriyet Başsavcılığı, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy hakkında soruşturma başlatılmasına karar verdi. Savcılığın yapacağı incelemenin ardından, Haluk Ulusoy ve Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunda adı geçenler hakkında ceza davası açılıp açılmayacağı kararının verileceği ifade edildi.

İşte cezayı artıran 2 neden

FİFA’nın Türkiye’ye verdiği ceza, spor camiasında çok ağır diye nitelendirildi. Ancak FİFA’ya yakın kaynaklar ve UEFA Birinci Asbaşkanı Şenes Erzik, cezanın bu kadar ağır olmasını iki nedene bağladı.

1- Tekmeleyeni bulamadık

Uluslarası kurallara göre koridor güvenliği ev sahibi ülkeye ait. Türkiye Futbol Federasyonu, koridorda tekmelenen İsviçreli oyuncu Stephane Grichting’in güvenliğini sağlayamadığı gibi, tekme atanı da tespit edemedi. Dolayısıyla FIFA, tekme atana vereceği cezayı Futbol Federasyonu’na, yani Milli Takım’a verdi.

2- Havalimanı bizi yaktı

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaşanan olaylar için federasyonun savunması yeterli görülmedi. FIFA, bu tür maçlarda misafir takımın sorumluluğunu havalimanından itibaren ev sahibi takıma yüklüyor. Disiplin Komitesi, alanda yaşanan olayların organize olduğuna karar verdi ve Türkiye Futbol Federasyonu sorumlu tuttu.

Niye 5 değil de 6 maç?

FIFA’nın, Türkiye’ye verdiği cezayı tüm spor otoriteleri, "İhracın eşiğinden döndük" diye yorumladı.

- Peki bu ceza ne anlama geliyor?

- Neden 5 ya da 7 maç değil de 6 maç?

- Neden Alpay ve Emre’ye de 6 maç?

Bu soruların yanıtı basit. Türkiye, Avrupa Şampiyonası elemelerinde mücadele edeceği C Grubu’nda, evinde hiçbir maç oynayamayacak. Yani, Yunanistan, Macaristan, Malta, Norveç, Moldova ve Bosna Hersek ile yapacağımız maçların tümünü Türkiye dışında ve seyircisiz oynayacağız. Bize verilen cezaya FIFA’ya yakın kaynaklar şu yorumu yapıyor; FIFA, bu cezayla Türkiye’yi 2008 Avrupa Şampiyonası finallerinde yer almasını istemediğini gösterdi.

ÖZDİLEK: KONUŞMAYACAĞIM

İsviçreli futbolcu Behrami’ye çelme taktığı sırada kameralara yakalanan Mehmet Özdilek,FIFA’nın verdiği ceza ile ilgili olarak, "Konuşmayacağım" dedi. Futbolculara verilen cezalar sadece milli maçları kapsıyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler