Dünya Haberleri

DÜNYA

  Assange yine mahkemede

  AA / hurriyet.com.tr
  11.01.2011 - 11:49 | Son Güncelleme: 11.01.2011 - 15:53

  İngiliz mahkemesi, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın İsveç'e iadesinin 7-8 Şubat'ta görüşülmesine karar verdi.

  Assange avukatlarıyla birlikte Londra'nın güney doğusundaki Woolwich Ceza Mahkemesi'ne geldi. Ön duruşma niteliğindeki bugünkü duruşmada, iade duruşmasının asıl tarihleri belirlendi. Alınan karara göre, mahkeme Assange'ın İsveç'e iadesini 7-8 Şubat'ta görüşecek.

  Basının büyük ilgi gösterdiği duruşma öncesi ve sırasında mahkeme önünde yüze yakın basın mensubu bulundu.

  Yargıç ön duruşmada ayrıca, Assange'ın mahkemeye gelişinin kolay olması  için 7 Şubat'taki duruşmadan önceki gece Suffolk yerine, bağımsız gazeteciliği  savunan Londra'nın merkezindeki Frontline Kulubünde kalmasına hükmetti. Assange 16 Aralık'tan bu yana, Frontline Kulübü'nün kurucusu ve arkadaşı Vaughan Smith'in İngiltere'nin doğusunda bulunan Suffolk'daki malikanesinde kalıyor. Ayak bileğine kaçmaması için elektronik kelepçe takılan, ayrıca her gün karakola giderek bildirimde bulunan Assange, günün belli saatlerinde sokağa çıkamıyor.

  İngiliz basınında yeralan haberlerde, iade konusunun görüşüleceği dava sürecinin, olası temyiz duruşmalarıyla birlikte uzun sürebileceği tahmininde bulunuluyor.

  İsveç, Assange'ı geçen yaz iki kadına tecavüz etmekle suçluyor ve iadesini istiyor. Assange bu iddiaları reddederken, avukatları ve destekçileri İsveç’in suçlamalarının "siyasi" olduğunu ve bu suçlamaların Wikileaks'in gizli belgeler yayımlamasından ayrı düşünülemeyeceğini savunuyor.

  Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi'ne taraf olan Birleşik Krallık, iade taleplerini kendi iç hukukuna göre, yani 2003 tarihli iade yasasına göre düzenliyor. Bu yasada insan hakları ön planda yer alırken, iadeler konusunda son kararı İngiliz İçişleri Bakanlığı veriyor.

  ASSANGE SONUÇTAN MEMNUN
  Assange, İsveç'e iadesinin görüşüldüğü ön duruşmanın sonucundan memnun olduğunu söyledi.

  Assange, Woolwich Ceza Mahkemesi’nin önünde, avukatı Mark Stephens ile birlikte kısa bir açıklama yaptı.

  “Bugünkü sonuçtan memnunuz" diyen Assange, ayrıca bugünkü ön  duruşmada mahkemeye, İsveç'in hakkındaki suçlamalara karşı hazırlanan savunmasının çerçevesini basın ile paylaşmayı talep ettiklerini belirtti.

  "Wikileaks ile çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor" diyen Assange, gizli belgeleri ve yazışmaları dünyadaki çeşitli gazeteler aracılığıyla yayımlamayı sürdüreceklerini ifade etti.

  Assange'ın avukatı Stephens da müvekkilinin bahsettiği çerçeve  savunmanın avukatlık şirketinin internet sayfasına bugün konulacağını söyledi.

  ASSANGE’IN SAVUNMASI
  Kararın ardından açıklama yapan Assange, İsveç'in hakkındaki suçlamalara karşı hazırlanan savunmasının çerçevesini basın ile paylaşmayı mahkemeden talep ettiklerini söyledi.
         
  Stephens da, müvekkilinin bahsettiği çerçeve savunmanın, avukatlık şirketinin internet sayfasına bugün konulacağını söylemesinin ardından sitede yer verilen savunma taslağında şöyle denildi:

  “Assange İsveç'e iade edilirse ABD, İsveç'ten Assange'ın iadesini isteyecek, ki burada Guantanamo cezaevinde veya başka bir yerde tutulma riski mevcut. Bu da, işkenceyi yasaklayan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin üçüncü maddesinin ihlali anlamına geliyor."

  Savunma taslağında, Assange'ın İsveç'e iadesi ve ardından ABD'ye gönderilmesi durumunda, ölüm cezasıyla bile karşı karşıya kalma riski olduğu da savunuluyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı