Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Asrın projesi Nabucco'da Mart ültimatomu geldi

  Financial Times
  09.02.2011 - 11:40 | Son Güncelleme:

  Hazar Denizi ve Ortadoğu’dan Avrupa’ya doğalgaz taşıyacak Nabucco boru hattını inşa edecek altı ülkelik konsorsiyum, tedarikçilerinden Mart sonuna kadar somut vaatler vermesini istedi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                

   

  Financial Times gazetesine konuşan Nabucco projesinin sorumlu RWE şirketinin yöneticilerinden Stefan Judisch, “Bütün potansiyel tedarikçilerimizle yoğun tartışmalar içindeyiz. Bize ne kadar doğalgaz tedarik edebileceklerini ve bunu ne zaman yapabileceklerini söylemeleri gerekiyor” dedi.

   

  Judisch, “Nabucco, farklı tedarik kaynakları olan bir proje. Bütün tedarikçi ülkelerden bu çeyreğin sonuna kadar güçlü sözler almamız gerekiyor. Daha sonra, yılın ikinci yarısında, projeyi hayata geçirmek için gerekli işlemleri başlatabiliriz. Ciddi anlamda büyük paralar harcamaya başlayacağız” dedi.

   

  Konsorsiyum Azerbaycan, Türkmenistan ve Kuzey Irak’tan, projenin 2017 yılına kadar başlayabilmesi için, toplamda 31 milyar metreküplük doğalgaz tedarik etme sözü vermelerini istiyor.

   

  AB'NİN KİLİT PROJESİ

  Almanya, Avusturya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye’den oluşan konsorsiyum, 10.7 milyar dolarlık projeye yeşil ışık yakabilmeyi ve yılın ikinci yarısında 3 bin 300 km uzunluğundaki boru hattının inşa edebilmek için gerekli hakları elde edebilmeyi umut ediyor.   

   

  Nabucco boru hattı, Avrupa Birliği’nin Rusya’nın Ukrayna ve Belarus üzerinden Almanya ve Avrupa’nın diğer ülkelerine doğalgaz tedarik eden Rusya’nın Gazprom tekeline bağlılığını azaltma planlarının en önemli parçasını oluşturuyor.     

   

  Moskova ise Baltık Denizi ve Karadeniz altından iki yeni boru hattı projesi üzerine çalışıyor.

   

  Analistlerse, Nabucco projesinin boru hattını dolduracak yeterli oranda doğalgaz tedarik edemeyeceğinden endişe ediyor.

   

  Şimdiye kadar, Azerbaycan’ın Şah Denizi açıklarından elde edilecek 16 milyar metreküplük doğalgaz, Nabucco’nun tek kaynağı olarak görülürken bu miktarın 6 milyar metreküplük kısmı Türkiye’ye söz verilmiş durumda.

   

  Azerbaycan, Umid doğalgaz sahasından Nabucco’ya ek 5 milyar metreküp doğalgaz tedarik etme sözü vermişti. Türkmenistan ise kendi toprakları üzerinden geçecek boru hattına en azından 10 milyar metreküplük tedarik sağlayabilecek güçte.

   

  Şu ana kadar Rusya haricinde, Hazar Denizi’ne kıyısı olan bütün ülkeler, Nabucco’ya destek sağlama sözü verdi.

   

  Kuzey Irak da projeye 20 milyar metreküp doğalgaz tedarik etmek için bir protokol imzaladı. Kuzey Irak yönetimiyle, Irak hükümeti arasındaki anlaşmaya göre, projeden elde edilecek gelir paylaşılacak. Gelen paranın yüzde 83’ü merkezi hükümete gidecek.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">*Bu yazı Financial Times’ta “Nabucco pipeline nations want gas pledges” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                   

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

   

            

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı