« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Asrın pehlivanı Ahmet Taşçı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

638. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin finalinde Vedat Ergin'i yenerek, 8. kez birinci olan Taşçı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok altın kemer kazanan pehlivanı oldu

638'inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde, rakibi Vedat Ergin'i 50 dakikada yenen Ahmet Taşçı, başpehlivanlığı kazandı. Sekizinci kez birinci olan Ahmet Taşçı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Kırkpınar'ı en çok kazanan pehlivan olarak rekor kırdı. Taşçı altın kemerini Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in elinden aldı.

857 pehlivanın katıldığı Kırkpınar güreşlerini, Sarayiçi'ni dolduran binlerce kişi, büyük bir heyecanla izledi. Başpehlivanlık yarı finalinde Ahmet Taşçı, Mehmet Yılmaz'ı, Vedat Ergin de Nizamettin Akbaş'ı yenerek, finale yükseldiler. Başpehlivanlık güreşinin 40 dakikalık normal süresi durgun bir tempoda geçti. Vedat Ergin pasif güreştiği için 2 ihtar aldı. Normal sürede birbirlerine üstünlük sağlayamayan pehlivanlar daha sonra 10 dakikalık puan güreşine geçti. Son 5 dakikada 3 puan alan Ahmet Taşçı, maçı 3-0 kazanarak, Altın Kemer'in sahibi oldu. Kırkpınar Ağalığı'nı ise açık artırma sonucunda 35 milyar lira veren Emin Doğansoy aldı.

TAŞÇI 8.KEZ KAZANDI

Bu yıl 638'incisi yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde müsabakalar kıran kıranaydı. Geçtiğimiz yıl finalde yenildiği Cengiz Elbeye’yi üçüncü turda saf dışı bırakan Ahmet Taşçı, başpehlivanlık maçında Vedat Ergin’i mağlup etti.
Bunları da Beğenebilirsiniz