Ege Haberleri

EGE

  Asrın kazısı Lagina

  Hürriyet Haber
  27 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 27 Eylül 2000 - 00:01

  Dört üniversitenin, Yatağan’daki beş bin yıllık Lagina Antik Kenti’nde yaptığı kazıda, Truva Savaşları’nın konu edildiği kabartmalı friz bloğu bulundu

  MUĞLA'nın Yatağan İlçesi'ne bağlı Turgut Beldesi'nde, 5 bin yıllık antik Lagina Kenti'nde, son asrın en değerli eseri gün ışığına çıkarıldı. İlk kazının ünlü Türk müzecisi Osman Hamdi Bey tarafından 1891 - 1892 arasında yapıldığı Lagina'da dört üniversite sekiz yıl önce ortak çalışma başlattı.

  30 kişilik ekip

  SELÇUK, Pamukkale, Adnan Menderes ve Muğla Üniversitesi uzmanlarından oluşan 30 kişilik ekibin, Selçuk Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ahmet Tırpan başkanlığında yürüttüğü kazıda bu yıl altın, gümüş, bronz, fildişi, cam buluntular, mimari heykel ve kabartmalar bulundu.

  Önemli friz bloğu

  SON olarak Hekate kutsal alanında, üzerinde Truva Savaşı'nı konu alan figürlerin bulunduğu kabartmalı friz bloğu çıkarıldı. Friz bloğun Osman Hamdi Bey döneminde bulunan kabartma eserlerden sonra, son 108 yılın en önemli kabartma friz bloğu olduğu belirtildi.

  8 yıllık çalışma

  TARİHİ M.Ö. 3000 yılına kadar giden, en eski buluntusu M.Ö. 8'inci Yüzyıl'a ait olan Lagina'nın Hellenistik, Roma, Bizans ve beylikler döneminde kullanıldığı, Hekate'nin önemli bölümünün son sekiz yıldır yürütülen kazılarla ortaya çıkarıldığı belirtildi.

  Kutsal bir yolla bağlı

  LAGİNA Antik Kenti, M.Ö. 3'üncü Yüzyıl'da Seleukos Kralı birinci Antiochos tarafından karısı Stratonike adına kurulan Stratonikeia'ya, 9.5 kilometre uzunlukta kutsal bir yolla bağlı. Lagina Hekate Kutsal Alanı'nın, döneminin önemli dini merkezlerinden biri olduğunu söyleyen Kazı Başkan Yardımcısı Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Bilal Söğüt, ‘‘Lagina'daki kazılar bu yıl tapınakta yoğunlaştırıldı. Tapınağın kuzey ve güney yönleri açığa çıkarıldı’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı