Asrın banka skandalına imza atan Kerviel serbest

Hürriyet Haber
08.09.2014 - 01:07 | Son Güncelleme:

Paris istinaf mahkemesi, ülkenin ikinci büyük bankası Soicete Generale adına borsada alım satım işlemcisi olarak görev yaptığı sırada bankaya 4,9 milyar avro zarar ettiren Jerome Kerviel'in koşullu serbest bırakılmasını kararlaştırdı.

Avukatların başvurusunu inceleyen mahkeme, 37 yaşındaki Kerviel'in, elektronik kelepçe takılarak koşullu serbest bırakılmasına karar verdi.

Mahkeme, 2008 yılında ortaya çıkan ve ülkede "asrın banka skandalı" olarak anılan olayla ilgili olarak banka işlemcisine 3 yıl hapis cezası vermişti.

Asrın banka skandalına imza atan Kerviel serbest

Mahkeme, "görevini kötüye kullanmak, sahtekarlık ve suistimal" suçlarından bankacıyı mahkum etmişti. Temyiz mahkemesi hapis cezasını onamış ancak zararın bankacı tarafından karşılanması ile ilgili hükmü bozmuştu.

Kerviel, duruşmalarda "banka yönetiminin yaptığı işlemlerden haberdar olduğunu" öne sürerek, suçsuz olduğunu iddia etmişti.

İtalya'dan Fransa'ya girdikten sonra tutuklanarak mayıs ayında cezaevine gönderilen Jerome Kerviel, suçsuzluğunu anlatmak için "Bir Borsacının Anıları-Çarkın Dişlileri" isimli bir de kitap yazmıştı.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı