« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Asr-ı Fener, Milli Kütüphane'de

1907 Fenerbahçe Derneği Başkanı Ali Koç ile beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Milli Kütüphane'yi ziyaret ederek, Fenerbahçe'nin 100 yıllık tarihini anlatan "Asr-ı Fener" kitabını kütüphaneye hediye etti.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Ali Koç ve beraberindekileri Milli Kütüphane Müdürü Tuncel Acar karşıladı. Acar, Koç ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerine Milli Kütüphane'yi gezdirerek, bilgi verdi.

Daha sonra Koç ile Acar, kitabı kutusundan çıkararak, kitap için hazırlanan özel bölmeye koydular.

Koç, burada yaptığı konuşmada, Milli Kütüphane'de Osmanlı İmparatorluğu'ndan kalanlar da dahil olmak üzere yaklaşık 3 milyon eserin bulunduğunu ifade ederken, bu eserler içinde hacim olarak en büyüğünün Fenerbahçe'nin tarihini anlatan "Asr-ı Fener" kitabı olduğunu söyledi. Bu eserin, bir spor kulübünün, bir cumhuriyetin kurtuluşunda kuruluşunda ve sonrasında çağdaş uygarlıklar düzeyine ulaşma çabaları sırasında aldığı rolü, sorumlulukları ve yarattığı katma değeri anlatan bir eser olduğunu belirten Koç, böyle bir eseri Milli Kütüphane'ye hediye etmekten büyük bir mutluluk duyduğunu bildirdi.

Kitabın, spor tarihinden çok bir cumhuriyetin tarihine ışık tutan bir eser olduğunu vurgulayan Koç, "Bu eseri oluştururken, cumhuriyetimizin tarihini iyi anlamak için, Fenerbahçe'nin tarihini de iyi anlamak gerektiğini gördük" dedi.

Tuncel Acar da 1907 Fenerbahçe Derneği'ne teşekkür etti. Bu eseri yalnızca bir kitap olarak görmediğini belirten Acar, Fenerbahçe'nin tüm tarihini, spor tarihini ve cumhuriyet tarihini içeren bir eser olduğunu söyledi. Acar, amaçlarının böyle bir eseri Milli Kütüphane'de sergilemek olmadığını, kullanıcıların hizmetine sokacaklarını ve kitabın içeriğinden yararlanmalarını sağlayacaklarını söyledi. Bu eserin Atatürk'ün 71. ölüm yıldönümü gününde hediye edilmesinin ayrıca çok anlamlı olduğunu vurgulayan Acar, Koç şahsında 1907 Fenerbahçe Derneği'ne, kütüphaneye böyle bir eser kazandırdıkları için teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Koç, Acar'a 1907 Fenerbahçe Derneği'nin plaketini verdi. Acar da Koç'a kitap hediye etti.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koç, bur soru üzerine şunları kaydetti: "Fenerbahçemiz bu sene ligde gayet iyi gidiyor. 3 puan öndeyiz. Avrupa'da da nispeten iyi gidiyor ama Avrupa konusunda birşey söylemek için erken. 2 kulvarda da yolumuza devam edeceğiz. Türkiye'de şampiyonluk sözümüzü yerine getirmek için vargücümüzle çalışıyoruz. 12 hafta itibariyle baktığımız zaman arzuladığımız noktadayız. Daha iyi oynamaya başladığımız zaman da inanıyorum ki tepedeki pozisyonumuzu daha da somutlaştıracağız.

Beşiktaş maçı geliyor. Derbiler için önceden tahminde bulunmak zordur ama Beşiktaş açısından da çok önemli bir maç olacağı için zor geçecektir. Biz, her zaman, İnönü'deki maçların en zor maçlardan biri olduğunu söylüyoruz. Bir yönetici olarak, 'iyi oynayan kazansın' diyemeyeceğim. İnşallah Fenerbahçe kazanır. Avrupa için de bunu konuşmak için çok erken. Her sene 'şampiyon olacağız, şampiyon olacağız' diyen takımlar var ama Avrupa'da o dediğiniz noktaya gelebilmek için başarınızın, performansınızın yanında şansa da çok ihtiyacınız var. Şu an için Fenerbahçe de Galatasaray da çok güzel kuralar çekti. İnşallah bunun devamı gelir."


Bunları da Beğenebilirsiniz