ANKARA HABERLERİ

ASO'dan Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği

AA / Huseyin Karatepe
01.12.2014 - 17:32Son Güncelleme : 01.12.2014 - 17:32
AA / Huseyin Karatepe

ANKARA (AA) - Ankara Sanayi Odası (ASO) ile Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

ASO'dan yapılan açıklamaya göre, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, resmi ziyaret için geldiği Ankara'da ASO 1. Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette sanayicilere hitap eden Minnihanov, Türk ve Tatar halkları arasındaki köklü bağları daha da derinleştirmek için gayret göstereceğini belirtti.

Tataristan’daki Türk yatırımlarını takdirle karşıladıklarını belirten Minnihanov, "Türk iş adamlarının Tataristan'a ilgisi her geçen gün artıyor. Türk iş adamlarının Tataristan’daki yatırım hacmi 1 milyar doları aştı. Türk yatırımcılar neredeyse Tataristan ekonomisinin yüzde 25’ni oluşturuyor" ifadesini kullandı.

Ankaralı yatırımcıları Tataristan’a davet eden Minnihanov, şunları kaydetti:

"Tataristan yatırım alanında cazip bir ülke. Tataristan Rusya ekonomisinde 5. sıraya yükseldi. Petrol rafineri, makine üretimi, traktör üretimi, yolcu gemisi üretimi, tekstil, medikal, eğitim, hizmet ve inşaat sektörlerinde işbirliğine açığız. İki ülke halkları arasındaki bu kardeşliği ticarete dönüştürelim."

ASO Başkanı Özdebir de Ankara'nın Türkiye’nin en önemli sanayi şehirlerinden biri haline geldiğini belirtti.

Ankara’daki sanayi işletmelerinin üçte ikisinin organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösterdiklerini dile getiren Özdebir, "Bu durum, sanayi işletmelerinin birlikte iş yapabilme olanaklarını artırmakta, sinerji yaratılmasını sağlamaktadır. Ankara Sanayi Odasının gerçekleştirdiği 1. ve 2. OSB’ler çevreye dost, arıtma sistemleriyle dünya çapında modern sanayi alanlarıdır. Türkiye’nin en modern organize sanayi bölgeleri Ankara’da yer almaktadır" ifadesini kullandı.

Özdebir, Ankara’daki sanayi işletmelerinin yüzde 37'sinin ihracat yaptığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Ankara’nın ihracatı, bu yıl 8 milyar doları aştı. Ankara’nın bir kent olarak gücü, onun bilgi ve teknoloji üretme kapasitesinden kaynaklanmaktadır. Ankara’da faaliyet gösteren işletmeler ileri teknoloji alanlarında yoğunlaşma göstermektedir. Çalışan sayısı bakımından Ankara ileri teknoloji istihdamında açık ara liderliğini sürdürmektedir. Yatırımlar yönüyle bakıldığında Ankara, bölgesel sanayi içinde ileri ve orta-ileri teknoloji alanlarında yine en çok yatırım yapan bölge olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir araştırmaya göre Ankara, 100 puanla Türkiye’nin en rekabetçi şehri olmuştur. Ankara’yı rekabet endeksinde birinci yapan faktörler Ankara’nın yüksek yaratıcı sermaye, insani sermaye ve sosyal sermaye donanımıdır."

Konuşmaların ardından ASO ile Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ASO'dan Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:53
  • Guneş
   06:32
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:48
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı