ANKARA HABERLERİ

ASO’dan Japonya'ya nükleer ziyareti

Hürriyet Haber
05.11.2017 - 16:16Son Güncelleme :

Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) nükleer enerjide yerli katkı oranını artırmaya çalışan ‘Nükleer Enerji Kümesi’ne üye sanayiciler, Tokyo’da düzenlenen “Türk-Japon Nükleer Endüstri Forumu”na katılarak bu alanda çalışan Japon sanayicilerle bir araya geldi.

Hürriyet Haber

Akkuyu ve Sinop'a yapılacak nükleer güç santrali projelerinde tedarikçi olarak yer almaya çalışan Ankaralı sanayiciler, ayrıca Mitsubishi'nin Kobe'deki ağır sanayi üretim tesisleri ile Mihama Nükleer Güç Santralini de ziyaret etti. Toplantıda 9 Ankaralı sanayici, firmalarını ve üretim kabiliyetlerini anlatan birer sunum yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı, EÜAŞ ve TSE uzmanları da toplantıda Türkiye’nin nükleer konusundaki hazırlıklarını anlatan birer sunum gerçekleştirdiler. Tüm gün süren forumda Türk firmalar daha sonra Japon temsilcilerle yüz yüze görüşme imkanı buldu.

YAPABİLME POTANSİYELİMİZ VAR

Verimli geçen görüşmelerin ardından 2018 yılının başında Japon firmalarının Japan Atomic İndustrial Forum liderliğinde Ankara’ya bir ziyaret yapması hedeflendi. Nükleer Küme’nin Japonya ziyaretini değerlendiren ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankaralı üreticilerin bu alanda üretim yapabilecek potansiyele sahip olduklarına dikkat çekerek, "Küme üyesi firmalarımız gerek geçen yıl aldıkları eğitim, gerekse Japonya ile birlikte gerçekleştirdikleri dört yurt dışı ziyaretle altyapının oluşması sürecinde önemli bir mesafe kat ettiler. Ülke ziyaretlerinde, bu alanda üretim yapan firmalarla gerçekleştirdikleri temasların yanı sıra, nükleer tesislerdeki incelemeleri de, uygulamayı görerek konunun ne kadar hassas ve önemli olduğunu anlamaları açısından büyük bir değere sahip" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ASO’dan Japonya'ya nükleer ziyareti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Kasım 2017 tarihinde saat 15 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ASO’dan Japonya'ya nükleer ziyareti haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Ekim 2018, Cuma
 • İmsak
  05:26
 • Guneş
  06:48
 • Öğle
  12:41
 • İkindi
  15:49
 • Akşam
  18:22
 • Yatsı
  19:40
Sayfa Başı