ASO'dan bankalara "kuş gribi" tepkisi

Hürriyet Haber
13.10.2005 - 12:23 | Son Güncelleme:

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, tavukçuluk sektörünün üretimi durdurma aşamasına geldiğine dikkat çekerek, bankaların sektördeki kredileri geri çağırmasına tepki gösterdi.

BAŞBAKAN'A MEKTUP

ASO Başkanı Zafer Çağlayan, hükümete ve bankacılık sektörü temsilcilerine mektup göndererek, sektördeki firmaların mali yükümlülüklerinin ertelenmesi ve kredi olanaklarıyla ilgili düzenleme yapılmasını istedi. Çağlayan, "Bu önlemlerin ivedilikle alınmaması durumunda önemli bir sektörümüz yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak, işsizler ordusuna yeni milyonlar eklenecektir" uyarısında bulundu.

Çağlayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Tarım Bakanı Mehdi Eker, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ve Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince’ye mektup göndererek, kuş gribi nedeniyle sıkıntıya giren tavukçuluk sektörüne bir darbenin de bankacılık sektörü tarafından vurulmamasını istedi.

2001 KRİZİNDEN BETER

Çağlayan, mektubunda, Manyas’ta ortaya çıkan kuş gribinin, 2001 krizinden daha ağırının tavukçuluk sektöründe yaşanmasına neden olduğuna dikkat çekerek, şöyle dedi:  "Sektör yem üretiminden, yumurta ve tavuk üretimi ve kesimi yapılan entegrelere, entegrelerden dağıtım yapan şirketlere kadar uzanan bir silsile içinde zor bir dönem yaşamaktadır. Üzücü olan bu zor dönemi yaşayan reel sektöre, temel kazanç kapısı reel sektör olan mali kurumların hemen sırtlarını dönmüş olmalıdır. Daha ne olduğu belli olmadan, bundan 10 gün önce kredi kullandırabilmek için üyelerimizin kapılarını aşındıran bazı bankalar kredi limitlerini kapatmışlar ve kredileri geri çağırmaya başlamışlardır."

ÜRETİM DURMA AŞAMASINA GELDİ

Çağlayan, sektörde yer alan üyelerle yaptıkları görüşmelerde, firmaların üretimi durdurma aşamasına geldiğinin ortaya çıktığını bildirdi. "Örneğin 1500’den fazla işçi çalıştıran ve yüzlerce ton stoğu olan bir firmamız işçi çıkarmak için kıdem tazminatı finansmanı arayışına girdiğini belirtmiştir. Firmalar, büyük bir bölümünü yurtdışından ithal ettikleri civcivlerini boğmaya, damızlık tavuklarını kesmeye başlamışlardır" dedi.

Zafer Çağlayan, tavukçuluk sektöründe üretimde bugün yaşanan bir kesintinin, "durum normale döndüğünde tüktecinin tavuk etine, yumurtaya bugünkü fiyatının çok üstünde bir bedel ödeyerek ulaşabilmesi" anlamı taşıdığı uyarısında bulundu.

3 MİLYAR DOLARLIK KATKI YOK OLACAK

ASO Başkanı tavukçuluk sektörü için acil önlemlerin alınmaması durumunda, ülke ekonomisine yıllık 2.5-3 milyar dolarlık katkının yok olacağını, bu sektörde çalışan 2 milyona yakın çalışanın işlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını bildirdi. sektöre yönelik şu taleplerde bulunuldu:  "Üretimi daraltmak zorunda kalarak gelir-gider dengesi noktasında sıkıntı yaşayan şirketlerin yasal ve mali yükümlülükleri durum iyice aydınlanana ve normalleşene kadar geçici bir süre için ertelenmeli. Mali sistem, işletmelere iyi niyetle yaklaşmalı ve gerekiyorsa tekrar finansman olanağı sağlanmalı. Bu şirketlerle alacak-verecek ilişkisi içinde olan tarafların borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda anlayışlı olmaları sağlanmalı."

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı