Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ASO'dan ambargo ve diğer yatırımlara tam destek

  ANKA
  30.10.2007 - 12:37 | Son Güncelleme:

  Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclisi, teröre karşı alınan tüm kararlarda TBMM, Hükümet ve Ordu'ya "kayıtsız şartsız" destek kararı aldı.

  ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Türk ekonomisinin son beş yıldır yüksek hızla büyüdüğünü kaydederek, terör saldırılarının bir amacının da bu gelişmeyi kesintiye uğratmak olduğunu söyledi. Özdebir, ekonomik ambargonun terörü ve destekçilerini hedef alacak biçimde tasarlanmasının etkili sonuçlar doğuracağını belirtti.

  ASO Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı’na son dönemde hızla artan terör olayları damgasını vurgu. Toplantıda Başkan Özdebir’in teklifiyle alınan Meclis kararında, “Teröre karşı alınan tüm kararlarda TBMM, Hükümet ve ordumuzu kayıtsız şartsız destekliyoruz. Alınacak her türlü ekonomik yaptırım kararının eksiksiz uygulanması için her türlü desteği sağlayacak, bundan zarar görebilecek üyelerimizin her zaman yanında olacağız” denildi. Kararda ayrıca ülkenin birliğini bozmaya çalışan terör saldırılarının Türk milletinin sağduyusu karşısında etkisiz kalacağı, milletçe verilen mücadelenin başarıya ulaşacağına olan inancın tam olduğu vurgulandı.

  Özdebir toplantıda yaptığı konuşmada, teröre karşı duyulan öfkenin toplumu yanlış yönlere itmesine izin verilmemesi gerektiğini kaydetti. terörün niyetinin Türkiye’de yaşayan farklı etnik kökenlerden gelen vatandaşların arasına kin ve nefret tohumları ekmek olduğunu söyleyen Özdebir, terör örgütünün bu çabalarına birlik ve beraberlikle cevap verilmesi gerektiğini dile getirdi.

  “TERÖRÜN AMACI EKONOMİK GELİŞMENİN HIZINI KESMEK”

  Türk ekonomisinin son yıllarda yüksek hızla büyüdüğünü ve küresel boyutta bir güç olma yolunda ilerlediğini kaydeden Özdebir, terör örgütünün son dönemlerde artan saldırılarının bir amacının da söz konusu gelişmenin hızını kesmek ve kesintiye uğratmak olduğunu söyledi.

  Terörle mücadelenin kalıcı sonuçlar doğuracak boyutunun ekonomi olduğunu vurgulayan Özdebir, şunları söyledi:

  “Terör işsizlikten, yoksulluktan ve umutsuzluktan besleniyor. İşi olan, ailesine gelir sağlayabilen neden dağa çıksın? Dağa çıkan teröristlerin alilerine maddi çıkarlar sağlandığını duyuyoruz. Bu haberler terörün işsizlikten, gelir dağılımındaki bölgesel dengesizliklerden de beslendiğini açıkça ortaya koyuyor. Bu durumu değiştirmek zorundayız. Ayrıca bir diğer konuda ekonomik ambargodur. Bazı ülkelere karşı ekonomik ambargo uygulanmış ve uygulanmaktadır. Edilen tecrübeler ekonomik ambargonun sıkı bir biçimde uygulansa dahi çok sıradan insanların hayatını zorlaştırdığını, ülkelerin siyasi tutumlarını değiştirmekte fazla etkili olmadığını göstermektedir. Bu nedenle uygulanacak ekonomik ambargonun terörü ve destekçilerini hedef alacak biçimde tasarlanmasının daha etkili sonuçlar vereceğini düşünüyoruz.”

  “MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMLERİNİ ERTELEYECEK”

  Özdebir, faizleri hızla indirmesi istenen Merkez Bankası’nın topu Hükümete atıp, mali disiplindeki gevşemeyi gerekçe göstererek faiz indirimlerini erteleyeceğini savundu. Bu durumun ekonomi politikalarında eşgüdüm eksikliğini açıkça ortaya koyduğunu belirten Özdebir, enflasyonla mücadelenin sıkı para politikasıyla değil, yapısal reformlarla başarılabileceğini kaydetti.

  Özdebir, “22 Temmuz seçimlerinden sonra oluşan Hükümetin kuruluşunun üzerinden 2 ay geçmiştir. Ancak bu iki ay boyunca somut bir eylem planı açıklanmamıştır. Açıklanan 2008 yılı bütçesi de kanımızca iyimser varsayımlara dayanmaktadır. Görünen o ki 2008 yılı da zor geçecektir. Bu zorlukları hafifletmek için yapılması gereken AKP’nin seçim bildirgesinde ve Hükümet programında yer alan 2008 yılında işveren SSK payında beş puanlık indirim sözünün geciktirilmeden gerçekleştirilmesidir” diye konuştu.

  “BEKLENTİMİZ FAİZ İNDİRİM SÜRECİNİN DEVAMI”

  Merkez Barkası’ndan beklentilerinin faiz indirim sürecine devam edilmesi olduğunu vurgulayan Özdebir, Merkez Barkası’nın bağımsızlığının ekonomik gerçeklerden bağımsız olması anlamına gelmediğini kaydetti. Özdebir, Merkez Barkası’nın enflasyon hedeflemesi rejiminin sağlandığı tüm politika imkanlarından da yeterince yararlanmadığı düşüncesinde olduklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Her nedense Merkez Bankası sadece yüksek faiz üzerinde odaklanmaktadır. Merkez Bankası bu politikasının gerekçelerini açıklamalıdır. Faiz indirimi için bugüne kadar eline geçen birçok fırsatı kaçıran Merkez Bankası, enflasyonla mücadele adına YTL’nin aşırı değerlenmesine göz yumarak Türkiye’yi spekülatif sermaye hareketlerinin risk istahına bağımlı hale getirmiştir.

  Merkez Bankası’nın YTL’deki değerlenme karşısındaki tutumunun enflasyonla mücadeleye zarar verecek boyutlara ulaştığını, daha da önemlisi mali disiplinin gevşetilmesinde Merkez Bankası’nın da sorumluluk taşıdığını belirtmeyi bir görev biliyoruz.”
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı