Aslıtürk’ün Türkiye’ye iadesinin yolu açıldı

Faruk ZABCI-Murat KAZANCI
05.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.02.2011 - 10:00

1998’den beri kırmızı bültenle aranan ve 23 Nisan 2010’da İngiltere’ye girerken yakalanan Orhan Aslıtürk’ün Türkiye’ye iadesiyle ilgili hukuki süreç son aşamaya geldi.

Westminster Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki son duruşmada kendi rızasıyla Türkiye’ye dönmeyi kabul eden Aslıtürk, İngiltere İçişleri Bakanlığı aracılığıyla Türkiye Adalet Bakanlığı’na geri dönme şartlarını kabul ettirdi. İçişleri Bakanlığı’nın da, Aslıtürk’ün sınırdışı kararını onayladığı açıklandı. Aslıtürk, birkaç gün içinde Türkiye’ye aide edilebilecek.
Bakanlıktan adliyelere yazı
T.C. Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Aslıtürk için harekete geçti. Bakan adına Hâkim Sami Kuzu tarafından 3 Şubat 2011’de adliyelere gönderilen “çok acele” paraflı yazıda, Aslıtürk’ün İstanbul, İzmir, Bursa ve Bakırköy mahkemelerinin dışında Şişli ve Antalya mahkemelerinde de sanık olarak yargılandığının belirlendiği ifade edildi. Yazıda, Antalya ve Şişli’de devam eden davaların son durumu ve zaman aşımı sürelerinin belirlenerek gönderilmesi talep edildi. Aslıtürk’ün avukatı Adil Güreşçi de İstanbul 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe verdiklerini, bu davadan yargılanmak istediklerini söyledi.
Şişli’de yakalama kararı var
Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 10 yıldır devam eden davada, Orhan Aslıtürk ve Muhammed Ciğer’in de aralarında bulunduğu 8 sanık, “4208 Sayılı Kara Paranın Aklanmasına Dair Kanuna Muhalefet Etmek” suçundan yargılanıyor. Hakkında yakalama kararı bulunan Aslıtürk’ün, iadesinin ardından davanın 18 Mart 2011’de yapılacak duruşmasına katılması bekleniyor. Aslıtürk’ün dosyası, hakkında yakalama kararı bulunduğu için ayrılmıştı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı