Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Aslında G.Saray küme düştü

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME
CEZALI oyuncusu Cemal Nalga’yı, takım arkadaşı Tufan Ersöz’ün formasıyla sezon öncesi iki hazırlık karşılaşmasında oynatan ve federasyona gönderdiği raporlarda ‘Tufan Ersöz oynadı’ diye gösteren Galatasaray Cafe Crown’un cezaları dün açıklandı. Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Yönetim Kurulu, dün Turgay Demirel başkanlığında İstanbul’da yaptığı toplantıda, sarı kırmızılı takımın bu sezon Beko Basketbol Ligi’nde oynadığı ilk 5 maçta ve Teknosa Türkiye Kupası’nda yaptığı 3 karşılaşmada hükmen yenilgisine karar verdi.  

Galatasaray Cafe Crown, 20-0 hükmen yenik sayıldığı için bu maçlardan hiç puan alamayacak. Sıfır puana indirilen Cimbom’a ayrıca 5 puan silme cezası verildi. Bu kararlarla Galatasaray Cafe Crown, ligde son oynadığı Efes Pilsen maçındaki yenilgisi nedeniyle aldığı 1 puanın da eklenmesiyle eksi 4 puana geriledi ve Teknosa Türkiye Kupası’ndan ise elenmiş oldu.

Akıl dolu taktik

Günlerdir Cemal Nalga skandalına karışanlara ne ceza vereceği merakla beklenen TBF Yönetim Kurulu, akıl dolu bir taktik uygulayarak, G.Saray Cafe Crown camiasını karşısına almaktan kurtuldu. Sarı kırmızılı takım belki küme düşürülmedi ama öyle ağır bir ceza aldı ki, ligde tutunması mucizelere kaldı... Nasıl mı? Anlatalım...

- 4 puan

Her sezon iki takımın alt lige düştüğü Beko Basketbol Ligi’nde kümede kalma her sezon en az 38 puan (geçen sezon 40 puandı) olarak gerçekleşiyor. Şu anda eksi 4 puanı olan G.Saray Cafe Crown’un 38 puanı toplayabilmesi için, ligde geride kalan 24 maçın 18’ini kazanması gerekiyor. Sarı kırmızılıların kendi evlerindeki 4 karşılaşmayı seyircisiz oynayacağını göz önüne alırsak, böyle bir şeyin pek de mümkün olmadığı açıkça görülüyor. Yani, G.Saray Cafe Crown her ne kadar kağıt üstünde küme düşmedi görünüyorsa da, aslında küme düştü.

Perde arkası
G.Saray büyük camia şahıslara ceza verelim


TÜRKİYE Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun Cemal Nalga skandalı nedeniyle yaptığı toplantıda üyeler, farklı görüşler ortaya attı. Toplantı sert tartışmalara sahne oldu ancak sonuçta, “Galatasaray’ı küme düşürelim” diyenler ile, “Birkaç kişinin işlediği bir suçu 104 yıllık bir camiaya fatura etmeyelim, şahıslara ceza verelim” diyenler, ortak bir kararın altına imzalarını koydu. Sarı kırmızılı takımın küme düşürülmesi halinde Türk basketbolunun zarar göreceğini savunan üyelerin görüşleri ağır bastı ve ılımlı bir karar alındı. Tarihi kararların alındığı toplantıya yönetim kurulundan 11’i asil 14 üye katıldı. Yurt dışında olan üyelerden Jülide Sonat, Metin Şahin ve Nedim Esgin ise kararlarını telefonlarla bildirdi.

Cezayı eski kaptan kesti

Galatasaray’da uzun yıllar basketbol oynayan ve takım kaptanlığını yapan Turgay Demirel, Cemal Nalga konusunda tüm kamuoyunu yanıltan eski kulübüne acımadı. Demirel’in başkanlığındaki Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Galatasaray’a tarihin en ağır cezalarını verdi.

Kim ne ceza aldı?

Yiğit Şardan (Yönetici):
6 ay hak mahrumiyeti ve 10 bin TL

Ali Türsan (Genel menajer)
6 ay hak mahrumiyeti ve 5 bin TL para

Mert Uyguç (Menajer):
2 yıl hak mahrumiyeti ve 10 bin TL para

Okan Çevik (Antrenör):
3 yıl hak mahrumiyeti ve 10 bin TL

Cengiz Karadağ (Yardımcı antrenör):
1 yıl hak mahrumiyeti ve 5 bin TL

Koray Mincinozlu (Teknik danışman):
2 yıl hak mahrumiyeti ve 5 bin TL

Cemal Nalga (Oyuncu):
2 yıl hak mahrumiyeti ve 10 bin TL

Tufan Ersöz (Oyuncu):
4 ay hak mahrumiyeti ve 5 bin TL

Bunları da Beğenebilirsiniz