« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Aslı Avrupa Şampiyonu, Gamze 2. oldu

Milli atlet Aslı Çakır Alptekin, Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar 1500 metrede altın madalya alarak Avrupa Şampiyonu oldu. Aynı yarışta yer alan bir diğer sporcumuz olan Gamze Bulut ise mücadeleyi 2. sırada bitirerek gümüş madalya kazandı...

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Helsinki Olimpiyat Stadyumu'nda bugün sona erecek Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda, Türkiye bayanlar 1500 metre yarışında iki madalya birden kazandı. Yarış başlamadan önce, atletlerin tanıtımı sırasında madalya favorisi olduğuna dikkat çekilen Aslı Çakır Alptekin, 4:05.31'lik derecesiyle şampiyon olmayı başardı ve altın madalyayı boynuna taktı.

KIZLARIMIZDAN BÜYÜK BAŞARI / Foto Galeri

GÜLCAN PİSTTE, AİLESİ TV BAŞINDA KOŞTU

TÜRKİYE'DEN 7 MADALYA

Yarışa son kulvarda başlayan dünya salon üçüncüsü milli atlet, kontrollü bir yarış çıkardı. Arka sıralardan yavaş yavaş önlere ilerleyen Alptekin, mücadelenin bitmesine 2 tur kala liderliği ele aldı ve hemen arkasında yer alan diğer Türk Milli Takımı sporcusu Gamze Bulut'un önünde finiş çizgisini geçti.

Dördüncü kulvarda başladığı yarışta, ön gruptan hiç kopmayan Gamze Bulut da Alptekin'in ardından 4:06.04'lük zamanıyla gümüş madalya elde etti.

Bronz madalyanın sahibi, 4:07.74'lük derecesiyle Ukraynalı Anna Mishchenko oldu.

Bugünkü ilk yarışta elde edilen madalyalarla birlikte, Türkiye toplam 7 madalya kazandı. Türkiye'nin diğer madalyaları, 3000 metre engellide Gülcan Mıngır'dan (altın), 100 metre engellide Nevin Yanıt'tan (altın), 10 bin ve 5 bin metrelerde Polat Kemboi Arıkan'dan (altın ve bronz) ve 3000 metre engellide Tarık Langat Akdağ'dan (gümüş) geldi.

"Helsinki'ye madalya için gelmiştim"

Bayanlar 1500 metrede Avrupa şampiyonu olan Aslı Çakır Alptekin, yarıştan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu şampiyona, olimpiyatlar öncesinde kendimi görmem için fırsat oldu. Bu sezon hiç açık yarış koşmamama karşın Helsinki'ye madalya için gelmiştim. Rakiplerim için sürpriz oldu" dedi.

Elemelerde serisini ikinci sırada bitirdiğini ve madalya sinyali verdiğini hatırlatan Alptekin, finalde de bu sonucu beklediğini ifade etti.
Gümüş madalyanın sahibi olan Gamze Bulut adına da çok sevindiğini ifade eden milli sporcu, “Sonucun böyle olması, sanki aynı hocanın iki sporcusuymuşuz izlenimini verdi. Son 500'de ikimiz de yavaş yavaş öne çıktık. Zor bir mücadele bekliyordum, ancak yarışın beni fazla zorladığını söyleyemem. Finişe oldukça diri girdim” dedi.

Hedef olimpiyat

Bu yarışın, kendisi için ara yarış olduğunu, asıl hedefinin olimpiyat olduğunu ifade eden Bulut, “Buradan dönünce Roma'da bir grand prix koşup derece elde etmek istiyorum. Daha sonrasında ise olimpiyatlara kadar antrenmanlara devam edeceğim” diye konuştu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz