Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Aslı acımı hafifletti"

Milli atlet Süreyya Ayhan Kop, Londra 2012 Olimpiyat Oyunları’nda atletizmde kadınlar 1500 metrede altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin’in kendisini utandırmadığını ve acısını hafiflettiğini söyledi. Süreyya Ayhan Kop, "Ona binlerce kez teşekkür ediyorum. Benim acımı hafifletti; çünkü benim en büyük hedefim olimpiyatlarda madalya almaktı. Bunu yapamadım; ama Aslı yaptı. Onun için de çok çok mutluyum ve onunla gurur duyuyorum" dedi.

Süleyman EKİN/ANTALYA, (DHA)
SON GÜNCELLEME

Antalya’daki evinde eşi ve antrenörü Yücel Kop ve oğlu 4 yaşındaki Yücel Can ile birlikte Aslı Çakır Alptekin’in başarını değerlendiren Süreyya Ayhan Kop, elde edilen başarıyı ’süper’ olarak nitelendirdi. Aslı’nın altın madalya almasının kendisini inanılmaz mutlu ettiğinei dile getiren Süreyya Ayhan Kop, "Bugün sabaha kadar uyuyamadım. Tebriklerden dolayı telefonlarım hiç susmadı. Bu başarıyı hak ettiler; çünkü çok çalıştılar, çok mücadele ettiler. Ben Aslı’ya ’Bayrağı sana teslim ediyorum. Götürebildiğin en üst noktaya taşı’ dedim. O da hakkını verdi. Götürebildiği en üst noktaya götürdü. Şampiyon oldu. Bunun ötesi yok" diye konuştu.

’SİSTEMİN BAŞARISI DEĞİL, FERDİ BAŞARI’

Süreyya Ayhan Kop, alınan başarıyı ferdi bir başarı olarak değerlendirdi. Süreyya Ayhan Kop, "Bu kesinlikle ferdi başarı. Atletizmde elde edilen başarılar ferdi başarıdır. Bu başarının asıl mimarları sporcunun kendisidir, antrenörüdür, kulübüdür, aileleridir. Bunların desteği sonucu bu başarı ortaya çıkmıştır. Sistemin başarısı olsaydı, burada daha fazla madalya alırdık. Sistem başarılı olsaydı sadece bu olimpiyatlarda değil, geçmiş olimpiyatlarda da çok madalya almış olurduk. Sistem kurulmadığı takdirde böyle nadir çıkan madalyalara seviniriz. Ama ben şuna inanıyorum ki atletizm sistemini Türkiye’ye oturtacağız, oturtmamız gerekir. Bizim çok güzel projelerimizin olduğunu her zaman söylüyorum. Bu projeler atletizm sporunu kurtaracak projelerdir. Türk atletizminin geleceği sistemle kurulur. Sistemle çözülür" dedi.

’OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞUNU YAŞATMADILAR’

Süreyya Ayhan Kop, Aslı’nın maçtan sonraki duygularını kendisinin de yaşadığını söyledi. Süreyya Ayhan Kop, şunları kaydetti: "Olimpiyat şampiyonluğunu yaşayamadım, yaşatmadılar ama Avrupa Şampiyonluğu, dünya ikinciliği, Avrupa Milletler Kupası, Dünya Üniversitelerarası Şampiyonluğu duygusunu yaşadım. Madalya aldıktan sonra geçmişi tamamen unutuyorsunuz. Özellikle de olumsuz şeyleri unutuyorsunuz. Ve olur olmaz herkese teşekkür ediyoruz. Ama bu teşekkürü herkes hak etmiyor. Ama geçmişi, size yapılanları unutuyorsunuz. O madalya hafızanızdan her şeyi silip götürüyor. Şuan eminim ki Aslı da öyle oldu. Öyle görünüyor zaten. Dün izledim. Dünyanın en mutlu insanları onlar şuanda. Biz de o kadar mutluyuz. Çünkü Aslı’nın madalya alması benim acımı hafifletecekti. Ona binlerce kez teşekkür ediyorum. Benim acımı hafifletti. Çünkü benim en büyük hedefim olimpiyatlarda madalya almaktı. Bunu yapamadım. Ama Aslı yaptı. Onun için de çok çok mutluyum ve onunla gurur duyuyorum."

’75 MİLYONLUK ÜLKEDE BU BAŞARI AZ’

Başarının devam etmesi için sistemin oturması gerektiğinin altını çizen Kop, bu işin sadece Aslı ve Gamze ile olamayacağını ifade etti. Kop, "75 milyonluk ülkede daha fazla sporcunun madalya alması gerekiyor. Kaldı ki atletizm gibi geniş yelpazesi olan bir dalda bu madalyanın sayısı çok az. Atletizm demek olimpiyat demek. Statta başlıyor, statta bitiyor. 80-90 bin kişi sizi izliyor. Ülke olarak siz atletizmde, cimnastikte, yüzmede var iseniz, sporda da varsınız demektir" diye konuştu.

Yücel Kop da eşinin sözlerine katıldığını söyledi. Kop, "Süreyya’ya tamamen katılıyorum. Bu bireysel bir başarıdır. Sistemin başarısı değildir. Ama günü kurtarmak amaçlı politikalar güdülüyor. Kesinlikte sistem yeniden kurulmalı ve sayın Başbakanımız 2020 Olimpiyatları’na aday olduğumuzu söylüyor. Çok büyük ihtimalle bu olimpiyatları ülkemize verecekler. Sistemi kurup, 2020’ye ülkemize bir değil, birkaç finaller yaşatmamız gerekiyor" dedi.

Aslı acımı hafifletti


Bunları da Beğenebilirsiniz