« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Aslantepe şoku

Sarı kırmızılıların, yeni bir stat yapmayı planladığı 384 dönümlük arazinin içerisinde geçen duble yol, iptale neden oldu. İhale, Maliye Bakanlığı tarafından ikinci bir talimata kadar işlemden kaldırıldı.

Ali Naci KÜÇÜK/Meriç ENERCAN
SON GÜNCELLEME
G.Saray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın ve sarı kırmızılı yöneticilerin kurtuluş reçetesi olarak sundukları Seyrantepe Projesi’nde son dakika şoku... Üzerine Aslantepe adı verilecek yeni bir stat yapılması planlanan 384 dönümlük arazinin tapusunu almak için dün İstanbul Defterdarlığı’na giden Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Refik Arkan, hiç ummadığı durumla karşılaştı. İhale, Maliye Bakanlığı tarafından ikinci bir talimata kadar işlemden kaldırılınca, tapuyu alarak bugünkü mali kongrede şov yapmayı planlayan yönetimin planları alt üst oldu.

Daha önce arazinin 30 yıllık üst kullanım hakkını alan, karşılığında 72.8 trilyonluk bedelinin 18 trilyonluk kısmını ödeyen sarı kırmızılılar, ihaleye rahat bir şekilde girmişlerdi. Ancak, dün Maliye Bakanlığı’ndan gelen telefonla şok yaşadılar. Tam imzaların atılacağı sırada, arazinin imarıyla ilgili bir pürüzün yaşandığı için ihalenin bakanlık tarafından ikinci bir emre kadar ertelenmesine karar verildiği açıklandı. G.Saray Başkan Yardımcısı Refik Arkan, ‘Bazı evrakların gecikmesi nedeniyle ihale ileri bir tarihe ertelendi. Ortada önemli bir sorun yok’ dedi.

İhale Komisyonu Başkanı Mehmet Emin Elmas ise, Arkan’ın tam tersi bir açıklamada bulundu. Elmas, ‘Toplantı saatinde bakanlıktan gelen bir telefonla ihale, ikinci bir emre kadar ertelendi. Gelen talimat üzerine hareket ettik. Ortada yazışma eksikliği ile ilgili bir sorun yok’ dedi. F.Bahçe Genel Sekreteri Serkan Acar’ın toplantı saatinde defterdarlığa gelmesi, çeşitli yorumlara neden oldu. Ancak Arkan ve Acar, F.Bahçe’nin bu ihaleyle ilgisinin olmadığını açıkladı. İhalenin ikinci bir emre kadar iptal edilmesinin arkasında yatan gerekçe daha sonra ortaya çıktı.

İptale arazinin içinden geçen ‘duble yol yapımının’ engel olduğu açıklandı. Maliye Bakanlığı, Bayındırlık Bakanlığı’nın ‘Seyrantepe arazisinin içinden daha önce planlanmış, yapım uygulaması bu sezon başlayacak duble yol geçiyor. Bu nedenle bu bölgedeki arazilerin imar planları yenilenecek ve son durum taraflara bildirilecektir. Sıkıntı yaratacak bir sorun çıkmaması için bu durumun G.Saray’a iletilmesi gerekmektedir’ şeklindeki ihtarıyla, ihaleyi ertelediği ve bu yüzden iptal işleminin gerçekleştiği belirtildi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz