« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Aslanlar taşınamadı

Tarih: 15 Ocak 2011. Yer: TT Arena. Saat: 23:15. Stat ne kadar da çabuk boşaldı diye düşünürken, dışarıda metronun önünde müthiş bir kalabalık oluştu... Ve ardından polis telsizlerinden şu anons yankılandı: “Amirim taraftarlar! Amirim taraftarlar üst üste. İzdiham var. Kimseyi bırakmayın…”

Kazım ATAER / hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEMEMAÇ SONU ‘SÜRPRİZLERİ’

Maç sırasında sürekli anons yapıldı: ‘Sevgili taraftarlar maç sonu sürpriz gösterilerimizi kaçırmayın.’ Ancak maç sonrasında taraftarlar bir çok sürprizi bir arada yaşadı. İlk olarak sadece 5 dakika süren havai fişek gösterilerini saymazsak ortada herhangi bir gösteri yoktu.

‘Gitmeyi düşünmüyor musunuz’ diye soru soran stat görevlisinin uyarısıyla TT Arena’dan dışarı çıktığımda önce kalabalığı anlayamadım. Çünkü stada gelirken ben dahil tüm taraftarlar sorunsuz ve coşkuyla gelmişti.

GERÇEKTEN STAT HEMEN BOŞALIYOR AMA…

Kalabalığa iyice karıştıktan sonra, polislerin yanındayken şu anons duyuldu: “Amirim taraftarlar! Amirim taraftarlar üst üste. İzdiham var. Kimseyi bırakmayın…” Bu anonsla birlikte on binlerden oluşan taraftar ordusunun metro beklediğini anladım.

Polisler anonsla birlikte taraftar karşısında adeta etten duvar ördü. Çünkü metroda inanılmaz bir kalabalık oluşmuştu ve kötü olanı bu yaşananlar maç bitiminden yarım saat sonra yaşandı.

Kalabalığı beklemeyerek şantiyenin içinden Seyrantepe’ye giderken, gelen talimatla polisler bir anda taraftarların önünden çekildi. Soğuk havanın etkisiyle evlerine bir an önce gitmek isteyen taraftarlarsa metro gişelerine hücum etti.

METROYA KAÇAK MERDİVEN

Taraftarın sabrı öylesine taşmıştı ki herkes hep bir ağızdan isyan ediyordu. Polis araçları sürekli anons yapıyor ‘izdihama’ karşı taraftarları uyarıyordu. Sonra polis tekrar etten duvar ördü. Ancak çözümü erken bulan bir grup taraftar, şantiyeden buldukları merdivenle birlikte metroya merdiven dayadı ve birer ikişer metroya kaçak giriş yaptı.

Yani 15.01.2011: Aslanlar Taşınamadı!

MAÇTA NELER YAŞANDI

Maç öncesi ve maç sırasında yaşananlar dün gece an be an hurriyet.com.tr’deydi. Maça, Başbakan Erdoğan’ın protestosu damgasını vurdu. Bunun üzerine Başbakan ve bakanlar stadı terk etti. Ardından stadı terk edenler kervanına TOKİ Başkanı, Kulüpler Birliği üyeleri ve ev sahibi Adnan Polat da katıldı.

ULTRASLAN SUSMADI

Tribünler… Kombinesiyle gelenlerle davetli olanlar TT Arena’yı doldurmuştu. Kimse kendisi için ayrılan yerlere oturamasa da herkes kendine bir yer bularak Galatasaray’a destek oldu.

Yerlerine oturamayan taraftarlara stat görevlilerine dertlerini anlattı fakat görevliler oralı olmadı ve genelde şu tepkiyi verdi: ‘Ben kaldıramam. Siz kaldırın. Gerekiyorsa kavga edin.’

Dün geceki muhteşem açılış ve ışık gösterilerinin ardından alkışlanacak bir grup daha var: ultrAslan.

Maç boyunca kale arkasında bulunan ultrAslan tribünleri coşturmaya gayret etti. Hiç susmadı. Nevizade Geceleri hep bir ağızdan söylendi. TT Arena adeta inledi. Ama onlar hiç susmasa da diğer taraftarlar çoğu zaman oralı olmadı, ultrAslan’a kopuk kopuk katıldı ve maç sırasında özel olarak hazırlanan ultrAslan pankartı defalarca açıldı.

kataer@hurriyet.com.tr Bunları da Beğenebilirsiniz