İZMİR HABERLERİ

Aslan'dan kentsel dönüşüm hatırlatması

DHA
28.06.2017 - 13:18Son Güncelleme :
DHA

EGE-KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Ege Denizi'ndeki 6.2 büyüklüğündeki depremle yüreklerin ağza geldiğini, artçı sarsıntıların devam ettiğini belirterek, kentsel dönüşüm hatırlatması yaptı.

İzmir’in 1.derece deprem kuşağında olduğunu herkesin bildiğini ve bugüne kadar her platformda yerel ve merkezi yönetimleri düzenledikleri bilimsel toplantı ve çalışmalarla uyardıklarını söyleyen Aslan, "Depreme hazır olmak için öncelikle depreme dayanıklı binalarımız olmalı" diye konuştu. Bunun için kentsel dönüşümün kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Aslan, 6306 sayılı Afet Riski alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanunun çıkmasının üzerinden 5 yıl geçmesine karşın ilerleme olmamasının ise İzmir’i tehlikeye attığını söyledi. Aslan şöyle devam etti:

"Buna karşın İzmir’de bir arpa boyu kadar yol katedilmemesi ciddi bir sorumsuzluk. Kanun çıktığı günden itibaren o çok değerli zaman, vatandaş-müteahhit arasında sonuca varılmayan pay pazarlıkları ile geçti. Bilen, bilmeyen birçok kişi kafa karıştırdı, vatandaşlarımız çaresiz kaderine terk edildi. Bütüncül anlayışla yeni bir imar planı çalışması gündeme getirilip tartışılamadı. Aynı bölgede hatta aynı mahallede bir sokakta 10 katlı karşı sokakta 5 katlı binaların yapıldığı bir kentsel dönüşüm uygulamasıyla hiçbir sorunu çözmemiz mümkün değil."

Lloyd’s Şehir Risk Endeksi’nin 2015-2025 raporunun İzmir açısından alarm derecesinin yüksekliğini tescil ettiğini de belirten Aslan, şöyle devam etti:

"İzmir, ekonomik kırılganlık açısından dünyanın en riskli 42. Türkiye’nin en riskli ikinci kenti olarak belirlendi. İzmir genelindeki bina yaş ortalaması 25 yılın üzerinde. Sayıştay raporlarına göre kent genelindeki kaçak bina oranı yüzde 65. TÜİK ise 313 bin binanın kentsel yenileme kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Tüm bunları hepimiz biliyoruz. Kanun çıkalı 5 yıl oldu. Peki ne yapıldı?"

İzmir'de Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın 918.16 hektar, 5393 sayılı Büyükşehir Belediye kanununa göre de 305.47 hektar olmak üzere 1 milyon 222 bin 63 hektar alanın kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri olarak ilan edildiğini de hatırlatan Aslan, "Biz 150 bin kişinin yaşadığı konutlar ürettik. Dolayısıyla bu konuda yüksek tecrübeye sahibiz. Böyle bir durumda susup, oturamayız. Yıkıcı depremleri yaşamadan önlem alınmasını için kentsel dönüşümün başlatılması gerektiğini bir kez daha söylemek istiyoruz. Yoksa olası can kayıplarında kimin sorumlu olacağını da herkes bilmeli" diye konuştu.

Son günlerde İzmir’de sıkça görülen blok bazında yıkılan ya da yapılan binaların kentsel dönüşümle ilgisinin olmadığını belirten Aslan, "Kentsel dönüşüm ada ve parsel bazında, gelecek 50 yılda alt yapı ve otopark sorununun olmadığı, modern yaşam alanları yaratmaktır" dedi.

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, kentsel dönüşüm konusunda iyi örneklerin de olduğunu belirterek, "Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, hak sahipleriyle uzlaşarak yüzde 100 anlaşmalı kentsel dönüşümü 15 yıldır Narlıdere’nin en kritik yerlerinde uyguluyor. Abdül Batur’un 15 yıldır, Büyükşehir Belediyesi’nin de Uzundere’de yeni uygulamaya koyduğu model geliştirilerek uygulandığı taktirde bundan hem İzmir, hem de depreme dayanıksız yerleşim birimlerinde zor koşullarda yaşayan yurttaşlarımız maddi ve manevi kazanç elde eder" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Aslan'dan kentsel dönüşüm hatırlatması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   06:08
  • Guneş
   07:49
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı