« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Aslan dayanışması

G.Saray’ın maddi sıkıntıda olduğunu sağır sultan bile duydu. Bu sıkıntılı günleri sonlandırmak için ilk hareket eski yönetici Adnan Polat tarafından "100 bin doları veriyorum" sözleriyle start aldı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Polat’ın Riva Projesi ile ilgili yapılan genel kurulda, "1500 zengin Galatasaraylı 100 bin dolar versin" önerisi, Star Televizyonu’ndaki Son Nokta programında resmen başlarken, kampanyaya katılımın çığ gibi büyüdüğü ifade edildi.

Eski yönetici, aldığı bilgilere göre kulübün 172 milyon dolar borcunun bulunduğunu dile getirerek, "Bu borcun buraya gelmesinde tek suçlu olarak başkan Özhan Canaydın’ın görülmemesi lazım. Bu bir sürecin sonucudur. 1996-2006 arasındaki 10 yılda bu kulübün yönetiminde kararları veren kişiler bu borcun sorumlularıdır. Fatih Terim’in ikinci gelişinde de faydadan çok zararı oldu. Hatta burada kenara geçip izleyen bizler, camia olarak da sorumluluğumuz var" dedi.

Adnan Polat, kulübün FIFA’ya 1.5 milyon dolar borcu olduğunu açıklarken, "Eğer para ödenmezse ceza 2 hafta içinde kesilecek. FIFA, borcun ödenmediği taktirde küme düşme ve Avrupa kupalarından men cezası verebilir. 6 puanı da silinebilir. Bunu kulüpten ve Cenevre’den de doğrulattım" ifadesini kullandı.

G.Saray’ın problemlerinin uzun ve kısa vadeli çözülebileceğini savunan Polat, mutfakta bir yangının bulunduğunu ve kulübün yıl sonuna kadar 12 milyon dolar sıcak paraya ihtiyacı bulunduğunu kaydetti.

Polat, G.Saray’ın mart ayında yapılacak olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa adaylığının söz konusu olmadığını, böyle bir niyetinin de bulunmadığını vurgularken, başkanlığa hazır olduğu taktirde bunu açıklayacağını söyledi. Kulüp başkanlığının 24 saat devam eden bir görev olduğunu anlatan Adnan Polat, part-time başkanlık yapmak istemediğini dile getirdi. Eski yönetici, "Bu parayla öncelikle FIFA’ya olan borç ödenecek. Daha sonra ise futbolcuların alacakları ödenecek" dedi.

4 milyon dolar

Adnan Polat’ın başlattığı kampanyanın ikinci gününde rakamın 4 milyon doları bulduğu iddia edildi. Bazı işadamlarının parayla aralarının bozulması gerektiğini ifade eden Polat, "G.Saray bizlere büyük başarılar tattırmıştır. Bizler de bir G.Saraylı olarak bu borcumuzu ödemeliyiz. Zaten bu da 100 yıl da bir geliyor. O yüzden herkesin bu kampanyaya katılmasını bekliyorum" dedi. Kampanyaya Selahattin Bayazıt, Ünal Aysal başta olmak üzere birçok tanınan isim de katıldı.

Hesap numaraları

Bu arada bağışa katılmak isteyenlerin "Galatasaray Spor Kulübü’ne bağışlanmak üzere" açıklanması ile Ziraat Bankası Mecidiyeköy Şubesi’nde açılan hesaplardan birine ödeme yapabilecekleri bildirildi. Hesap numaraları şöyle: 45111475-5001 numaralı Adnan Polat YTL Hesabı, 45111475-5002 numaralı Adnan Polat Dolar Hesabı, 45111475-5003 numaralı Adnan Polat Euro Hesabı. Taraftarlar, ayrıca Denizbank Zincirlikuyu Şubesi’nde G.Saray Spor Kulübü adına 100840-354 nolu dolar, 100840-355 nolu Euro ve 100840-353 hesabına para yatırarak kampanyaya katılabilir.

Para konusu hiç konuşulmayacak

Destek var

Ligde ve kupada yoluna başarıyla devam eden G.Saray’da futbolcular kendi aralarında konuşarak birlik ve beraberlik kararı aldı. Oyuncular bundan sonra yöneticilere paralarının ne zaman ödeneceği konusunu sormayacak, basına da herhangi bir açıklama yapmayacak. Şampiyonluğa kilitlenen sarı kırmızılı oyuncular, maddi konuda sıkıntı yaşayan arkadaşlarına ise aralarında toplayacakları parayla yardım edecek.

Dayanacağız

Zor bir dönemden geçtiklerini belirten futbolcular, "Kulübümüzün içinde bulunduğu mali durumu biliyoruz. Hiç kimsenin parası kalmaz. Ama bizimde fedakarlık yapmamız gerekir. Biz işimizi yapmaya devam edeceğiz" dedi. Yabancı futbolcuların da bu karara destek verdikleri belirtilirken, "Dayanabildiğimiz yere kadar dayanacağız. Mücadelemizden hiçbir şey kaybetmeyeceğiz" diye konuştular.

Galatasaraylının gözü kongrede


Sıkıntılı

G.Saray’ın mali kongresi 25 Şubat’ta yapılacak. Bu kongre mart ayındaki genel kurul öncesi bir nebze başkan adayları ve Özhan Canaydın için büyük bir sınav olacak. Başkanlık koltuğuna oturduğu dönemden bugüne kadar hep eleştirilen Canaydın’ın bu kongrede başkan adaylığı konusunda kesin kararını vereceği belirtilirken, yönetimin ağır bir eleştiriyle karşı karşıya geleceği de iddia edildi.

Çalışma başladı

Genel kurul üyeleri şimdiden mali kongre için çalışmalara başlarken, "Canaydın ve yönetimini iki dönem destekledik. Ancak bu dönemlerde hiçbir başarı yakalayamadık. 100. yılımızı bile gönlümüzce yaşayamadık. Seyrantepe, Ali Sami Yen ve Riva konusunda da hiçbir gelişme sağlanamadı. Hem mali kongre, hem de genel kurul tam bir hesap ödeme günü olacak" dediler.

Bunları da Beğenebilirsiniz