Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Asla tuzağa gelmeyiz

  Enis BERBEROĞLU MEKSİKO - ANKARA
  12.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Meksika dönüş yolunda Reşadiye saldırısını PKK’nın üstlenmesini değerlendirirken, demokratik açılımdan geri adım atılmayacağını vurguladı.

  “Onların tuzağına asla gelmeyiz” diyen Erdoğan’a yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle:

  * Reşadiye’deki saldırıyı PKK üstlendi, yorumunuz?
  Şu ana kadar gelen bilgi, PKK’nın üstlenmesi konusu. Tabii PKK üstlenirken kendi merkezlerinin talimatıyla değil, kopuk olan Dersim grubunun yaptığı gibi bir yaklaşımla dillendirmeleri. O da tabii anlamlıdır. PKK olarak bunun üstlenilmiş olması bir boyutudur. Ancak gerçeği bu mudur? Güvenlik güçlerimiz çalışmalarını sürdürüyor. PKK üstlendi diye ‘Bu budur’ türünde bir yaklaşımda değil. Ne olursa olsun terör örgütü şu ya da bu ayağıyla bu işi gerçekleştirmiştir. Sonunda bu işi bölücü terör örgütü üstlendi. Tabii bu da ayrı bir strateji, taktik olabilir. PKK’nın bu bölgede zaman zaman paslaştığı örgütler var. Şu anda güvenlik güçlerimizin bölgedeki yoğun çalışmaları devam ediyor.

  Yoğun operasyon yok

  * Yapılan açıklamada operasyonlara değiniliyor.

  Açıklamada Gabar’da, Cudi’de yapılmış olan operasyonlarla, İmralı’ya yönelik yaklaşımlar işin sadece bahane boyutudur. Operasyonlar boyutunda, bu süreçte anlatıldığı gibi Gabar’da filan yoğun operasyon söz konusu değil. Operasyon gerektiği zaman, güvenlik güçleri gerekirse yapar. Görevi zaten bu. Bunun için tabi ki bölgede güvenlik güçlerimiz hassasiyetle de terörle mücadeleye yönelik çalışmalar sürüyor. İmralı’ya yönelik açıklamaları zaten Adalet Bakanlığı yaptı. Biliyorsunuz İmralı’dan F tipi cezaevine alınması gibi talepler vardı. Şu anki İmralı’daki F tipi cezaevi aslında daha da iyi. AB standartlarına tam manasıyla uygun. Resimlere varıncaya kadar her şeyi bakanlık yayınladı. Adalet Bakanlığımız üzerine düşeni, uluslararası hukuk neyi gerektiriyorsa yapmıştır. Bizler mutmainiz. (Tatmin olduk)

  Dönüş PKK’ya hizmet

  * Süreci yeniden değerlendirecek misiniz?
  Kesinlikle. Demokratik açılım sürecimizi milli birlik kardeşlik sürecimizi bir geri dönüşle elde edemeyiz. Zaten böyle yapacak olursak bölücü terör örgütüne hizmet etmiş oluruz. CHP ve MHP anlayışına hizmet etmiş oluruz. Biz onların oyununa da tuzağına da asla gelmeyiz.

  * Muhalefet, partinizin açılımda oy kaybettiğini iddia ediyor.
  Muhalefet iktidara her zaman bunu söyleyecek. Yaptığımız işin doğru olduğuna inanıyoruz. Sürekli test ediyoruz. Bütün ekiplerimizle bu işe inanan tüm insanlarla, ister medya, ister akademisyenlerle Türkiye’yi adım adım dolaşacağız. İlk etap ilkbaharın sonuna kadar aralıksız devam ettireceğiz. İki seçenek var. Bir terör devam etsin. Ya da kardeşlik olsun.

  Davos boykotum sürüyor

  * Bu yıl Davos’a gidecek misiniz?

  Bu yıl Davos’a katılmayacağım. Belki arkadaşlardan bir ikisinin katılmasına müsaade ederiz.

  * Boykot sürüyor mu?
  Benim boykotum sürüyor.

  * Ali Babacan Washington’da IMF ile görüştü, nasıl gidiyor?
  IMF de gelişmeler olumlu istikamette devam ediyor. Siz çalışmalarınızı yapın, biz yapalım bir an önce kararımızı verelim. Olumsuz bir şey sanıyorum söz konusu değil.

  * Basın özgürlüğünü artıracak düzenlemeler yapacağınızı söylediniz?
  Basın özgürlüğünde sıkıntı nerede. Bunları medyayla tartışacağız.

  * AB’de yeni başlıklar bloke edilebilir mi?
  Şu anda söz konusu değil. İsveç dönem başkanlığında bize İsveç’in söylediği çevre faslını inşallah bitiriyoruz. 21 Aralık’ta bu iş oluyor. Bundan sonra da İspanya’nın dönem başkanlığı başlıyor. Bu dönemde de inanıyorum ki kararlı oldukları bizim de kararlı olduğumuz fasıllarda önemli adımlar atacağız. Havalimanları vs. bu konuda düşüncemizi açıkladık. Eşit zamanlı olarak karşılıklı olması halinde adım atabiliriz.

  Danıştay’a YÖK tepkisi: Millet affetmeyecektir

  * Danıştay’ın dava daireleri genel kurulu YÖK’ün itirazını reddetti

  Şu anda Danıştay yapacağını yaptı. Bunun üzerine bir şey söylememe gerek yok. YÖK ne yapacak ona bakalım. Danıştay bu kararını vermişse, bir şey söylenemez diye bir şey yok. Hangi alanda uygulanacaksa uygulanır. Ama onbinlerce gencimizin mağduriyetini getiren bir neticedir. Tabii böyle bir neticeyi doğuranları inanıyorum ki bu millet affetmeyecektir.

  * Milli Eğitim Bakanı’nın B planı olduğu söyleniyor.
  Planı bilemiyorum, ama bu konuda YÖK Başkanı da gençlere güven veren bir açıklama yaptı. Hukukçuları da var kendileri de biliyor. Ayrıca bu konuda Danıştay’ın daha önce verdiği iki tane karar var. O verdikleri kararlarda bu konuda yetkinin YÖK’te olduğunu söylüyorlardı. Şimdi ise böyle karar veriyor. Hangi Danıştay’ı biz tanıyacağız? YÖK hangi Danıştay kararına uyacak. YÖK herhalde tartacak ona göre de kararını verecek.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı