Gündem Haberleri

  Asla affetmiyorum

  Hürriyet Haber
  17.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Tantan, ‘‘Eylem yapan polisi asla affetmiyorum’’ dedi. Polisin yıllardır şehit verdiğini söyleyen Tantan, ‘‘Polis, şehidinin suçlusu yakalanıp adalete teslim edilinceye kadar asla görevinden ayrılmaz’’ diye konuştu.

  İÇİŞLERİ Bakanı Sadettin Tantan, yürüyüş eylemi yapan çevik kuvvet polislerini ‘asla ve asla affetmediğini’ söyledi. Tantan, TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmada, ‘‘Polis teşkilatı yıllardan beri şehit vermektedir. Polis, şehidinin suçlusu yakalanıp adalete teslim edilinceye kadar asla görevinin başından ayrılmaz. Onun üzerinde eylemsel hareket yapmaz. Eylemsel hareket yapanları asla ve asla affetmiyorum’’ diye haykırdı.

  Tantan, bakanlığının bütçesi üzerinde yaptığı konuşma sırasında şunları söyledi:

  ÇEVİK KUVVET YETERSİZ

  Çevik kuvvet bugün ihtiyaca cevap verememektedir. Almış olduğu eğitim toplumsal olayların hareketliliği karşısında yetersiz kalmaktadır.

  BAZI MİHRAKLAR

  Çevik kuvvet, terörle mücadele eden birimler kadar bilgi ve tecrübe sahibi olmadıklarından bu menfur saldırı karşısında şoka girmiş ve oluşan duygusallık ve saflık ortamından ve topluluk psikolojisinden istifade eden bazı mihrakların yaptığı kışkırtmalar sonucu kendisini kanunsuz bir hareketin içinde bulmuşlardır.

  Yasadışı örgüt mensuplarının şimdiye kadar kendilerine karşı mücadele eden terörle mücadele ekiplerine yönelik eylem yaptığını anlatan Tantan, ‘‘Bunların, polis içinde geniş bir kitle olan çevik kuvveti hedef almış olmaları, üzerinde durulması ve değerlendirilmesi gereken bir konudur’’ dedi. Tantan, Türk polisinin yasaların kendisine verdiği yetkiler doğrultusunda hizmet ettiğini ve şehit verdiğini belirterek, şöyle konuştu:

  ‘‘Çevik kuvvet personelinin içinde bulunduğu bu duygusallık saflığından yararlanarak, onları tahrik eden ve kışkırtan gruplara müsamaha gösterilmesi mümkün değildir. Nitekim konuyla ilgili olarak derhal inceleme ve soruşturma başlatılmış, sonucuna göre de gerekli yasal işlemler yapılacaktır. Devlet yönetiminde asla hoşgörü ve acıma olamaz. Onun için biz de yasaların uygulanmasında, yasa neyi emrediyorsa onun yerine getirilmesinden yanayız. Eğer bir ülkede yasalar hakim kılınamıyor ve sadece birtakım söylemlerle hareket ediliyorsa orada devlet yönetimi zaafa uğramış demektir.’’

  Tantan, bazı illerde yapılan çevik kuvvet eylemlerinin 170 bin kişilik emniyet teşkilatının da kabullenmediğini ve polis teşkilatının bunu nefretle kınadığını söyledi ve şöyle ekledi:

  ‘‘Son çırpınışlar içindeki zavallı menfaat çevreleri ve bunların yerli ve yabancı işbirlikçileri iyi bilmelidirler ki bu beyhude gayretler, asla sonuç vermeyecek, devletimizin sarsılmaz gücü ve halkımızın sağ duyusu kendilerine bu tür çirkin oyunları bir daha sahneye koyma imkanı ve fırsatı tanımayacaktır.’’

  İÇ İSTİHBARAT İÇİŞLERİNE

  Tantan, konuşmasında, iç istihbaratın Bakanlığına bağlanmasını da istedi. Tantan bu konuda, ‘‘Bugün gelişmiş birçok Batı ülkesinde uygulandığı gibi, iç ve dış istihbarat faaliyetlerinin birbirinden ayrılması ve iç istihbaratın mutlak surette İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülmesi gerektiğine inanıyoruz. İç istihbarat güçlendirilmeli ve tek merkezden yönetilmelidir’’ dedi.

  Açığa alınan polis sayısı 35 oldu

  ÇEVİK Kuvvet otobüsüne düzenlenen hain saldırı sonrasında protesto yürüyüşü yapan İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı polislerden açığa alınanların sayısı 35'e ulaştı. Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde oluşturulan komisyonun yürüyüşte 40 polisin provokatör olduğunu tespit ettiği ve bu polisler hakkında işlem yapılacağı kaydedildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı