"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Aşkın tükenmesi insana kilo aldırır mı

Sevgilimden ayrıldıktan sonra hiç durmadan özellikle de şekerli besinler yemeye başladım. Gerçekten bir ilişkinin bozulması insana kilo aldırır mı?

Sevgili Güzin Abla, bir süre önce sevgilimden ayrıldım ve aniden aşırı kilo aldığımı fark ettim. Çünkü hiç durmadan özellikle de şekerli besinler yemeye başlamıştım. Bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim; gerçekten ilişkinin bozulması, aşkın tükenmesi insana kilo aldırır mı? Bunu önlemek için ne yapmalıyım?
Rumuz: Aşk kadını

Aslında aşık bir kadın yemeden içmeden kesilir diye biliyordum. Aşk acısı ve ayrılık da kişiyi zayıflatır. Ama yazdıklarına bakınca, tam aksine, sanırım ayrılık seni şişmanlatıyormuş.
İnternette www.tutarlidiyet.com adlı bir sitede bulduğum bilgileri seninle ve bu tür bir sorun yaşayan okurlarımla paylaşıyorum: “Kadınların erkeklere göre daha duygusal oldukları bilinen bir gerçek. Duygusal olmaları sebebi ile yaşamları ve yaşamlarının önemli bir parçası olan beslenme düzenleri de duygularından bir o kadar etkileniyor. Örneğin aşık olan bir kadın, yemeden içmeden kesilirken, sevgilisinden ayrılmış bir kadın soluğu buzdolabının önünde alıyor. Aslında bu durum bize duygularımızın beslenmemizi ciddi anlamda etkileyebileceğini de göstermiş oluyor. Sevgilimden ayrıldım diye buzdolabının önüne kamp kurmak yerine; egzersiz yapın, arkadaşlarınızı arayın ve tam tahıl barlarını tüketin. Ve tabii bitki çaylarının gücünden faydalanın.
Bilimde bu duruma duygusal yeme bozukluğu adı verilir. Aynı zamanda bu durum tıkanırcasına yeme sendromu adı verilen, adeta tıka basa çok kısa sürede aşırı miktarda besin tüketimi durumu ile birlikte de kendini gösterebilir. Duygusal yeme bozukluğu, stres, aşk, üzüntü ve keder gibi duygularla birlikte seyredebilir. Burada yaşanan açlık değil, üstesinden gelinemeyen duygulardır.
Aşk, birçok kadında başlangıçta kısa süreli bir iştahsızlık yaparken, sonrasında eğer problemli bir ilişkinin içindeyse kadın duygusal yeme atakları geçirmeye başlayabilir.
 Duygusal yeme ataklarında, genelde kişinin arzu ettiği besinler yüksek karbonhidrat içeren şekerli ve unlu, çikolata, pasta, kek gibi yiyecekler olur. Genelde duygusal yeme atağı sonlandığında kişinin hissettiği duygu, vicdan azabı olmaktadır.”

Kendimden büyük bir hanıma aşık oldum

Ben, 22 yaşında yakışıklı bir erkeğim. 30 yaşında bir hanıma aşık oldum. O da bana aşık gözlerle bakıyor. Ancak zaman zaman da ‘ben senin ablanım’ diyor. Sizce aşkımı itiraf etmeli miyim?
Rumuz: Aşık murat

Sevgili oğlum, aranızda 8 yaş fark var; bazı kadınlar bu kadar bir yaş farkını çok önemserler. Senden hoşlanıyor olabilir. Ama bu yasak aşk, düşüncesi sana karşılık vermesine engel oluyordur. Belli ki, senin duygularının bal gibi farkında; ama “ben senin ablanım!” şeklindeki yaklaşımı sana bir tür uyarı gibi görünüyor. Bu nedenle henüz çok genç olduğunu da düşünürsek, böyle bir ilişkiden kaçınmalısın, derim.

X