Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Aşkım bu büyük boy patates kızartması ile sana mutluluk vaat ediyorum

Sizi bilmem ama, Tepe Nautilus’un yol haritalarından bana fenalık geldi.

Evet, ilk kez yaptıklarında fikir hoş gelmiş olabilir, ama bu kadar da suyu çıkarılmaz ki! Ne kadar hediye alınması icap eden önemli gün varsa, pat diye bir yol haritası çıkarıveriyorlar önümüze. Sanıyorum kalabalık bir harita ekibi çalıştırmaktalar.

Daha önce Babalar Günü ve yılbaşı için bu tür bir harika haritacılık yöntemine başvurduklarını hatırlıyorum. Şimdi de ‘Bize aşkınızı söyleyin, size hediyenizi söyleyelim’ sloganı ile Çiçekli Yol Haritası yapmışlar Sevgililer Günü için. Tepe Nautilus’un harita ekibine sorarsanız, doğru hediyeyi seçmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Toplam sekiz çiçek seçmişler; beyaz karanfil, nilüfer, pembe gül, kırmızı lale, sıklamen, zambak, ıhlamur ve pembe glayöl. Her birinin farklı bir anlamı var. Alışveriş merkezinin kapısından girince, hediyeniz aracılığı ile sevgilinize vermek istediğiniz mesajı en iyi anlatan çiçeği seçiyor ve onun sembollerini takip ediyorsunuz.

Örneğin nilüfer yenilenmeyi sembolize ediyormuş. Eğer siz de sevgilinize yepyeni bir gelecek vaat ediyorsanız nilüfer resimlerini takip edecekmişsiniz. Peki yolun sonu nereye varıyor? Giysi satan mağazalara...

Sevgilinize yeni bir ceket, gömlek, çorap veya bere satın alınca güzel günlere de başlangıç yapmış oluyorsunuz.

Zambak neşeyi ifade ediyor. Sevgiliniz sizin için mutluluk demekse zambak sembolünün peşine düşüyorsunuz. Bir süre sonra burnunuza patates kızartması kokuları geliyor. Çünkü yolun sonu yemek katına çıkıyor. Harita ekibinin sarmaşık misali karmaşık mantık silsilesi işte. Yemek insanı mutlu eder!

Hediye seçimi bu kadar özensizleştirilebilecek, tek tipleştirilebilecek bir şey mi Allah aşkına? Kim hoşlanır böyle bir çırpıda, üstün körü sınıflandırılmaktan? Hem sonra hediye seçmek niye kolay olsun ki? İşin bütün zevki üzerine düşünmek, özenmek değil mi?

Bu tip yönlendirmelerin ve genellemelerin burçlara göre yapılanları da vardır biliyorsunuz: ‘Terazi burcu sanata düşkündür, resim alın, yağlıboya seti alın, yengeç burcu romantiktir mum alın, şiir kitabı alın’ derler. Yani bir yandan düşünüyorum da, keşke hediye seçmek bu kadar kolay olsa. Böylece birileri, yay burcu olduğumdan bana çoktan bir dünya seyahati hediye etmişti bile.

Bir türlü doğru hediyeyi seçemeyenlere

Bir erkek arkadaşım var, sevgilisine ne zaman bir hediye alsa, kız dosdoğru mağazaya geri gidip değiştiriyor. O kadar uzun bir zamandır bu böyle sürüp gidiyor ki, kızın artık paketi açmadan mağazanın yolunu tuttuğunu düşünmeye başladım. Yani bir insan hediye seçimi konusunda bu kadar mı beceriksiz olur. Kızın yaptığı ayrı bir kalpsizlik. Bari nezaketen bir tanesini de değiştirme. Koy bir dolaba dursun, ne var?

Bana sorarsanız insan hediyesini kendi elleriyle seçmeli, ama siz de bu konuda sürekli çuval dolusu inciri berbat etmekteyseniz, Gift Card’ı deneyebilirsiniz. Hani şirketlerin öğle yemeklerinde kullanılsın diye dağıttığı Multinet yemek biletleri vardır. Aynı firma şimdi de hediyelik kartlar çıkarmış. Belirli bir miktarı yükletiyorsunuz karta, hediye olarak verdiğiniz kişi üye olan tüm mağazalardan -ki sayıları epeyce kabarık- alışveriş yapabiliyor. Tek tek firmaların hediye çekleri var, ama bu insana çok çok daha büyük bir alışveriş olanağı sağlıyor. Üstelik miktarın hepsini tek bir mağazada harcamak zorunda da değilsiniz. Sevgililer Günü’ne özel bir kart tasarımları da var, elbette kırmızı ve bol kalpli. www.multinetgiftcard.com adresinden veya 212 336 88 88 no’lu telefondan kart siparişi yapabiliyorsunuz.

Dudağına bir parmak tutku meyvesi çalın

The Body Shop’un 14 Şubat için öne çıkardığı ürün bir bakım serisi. Ancak içinde Brezilya’da yetişen tutku meyvesi ile kavun çekirdeğinin yağları var. Seride vücut ve dudak kremleri, banyo ve duş jelleri, vücut spreyi ile sabun bulunuyor. Özellikle normal ve kuru ciltler için tavsiye edilir. Ürün fiyatları 4-29.9 YTL arasında değişiyor.

Hediyeler de Feng Şui’ye göre

Biliyorsunuz ortalıkta bir Feng Şuyi modasıdır gidiyor. Maslak Pabetland da bu modayı hediyelik seçimine uyarlamış. Feng Şui uzmanı Esra Koyuncu, sevgilinizin doğum yılından yola çıkarak sihirli sayısını bulmanızı ve bu sayının sembolü olan elemana göre (ateş, su, ağaç, toprak ve metal) hediye seçmenizi sağlıyor.

Bu çiçekler hiç solmuyor

Sevgiliniz için aradığınız hediyeye bir oyuncakçı dükkanında da rastlayabilirsiniz. Esprili, sempatik, sürprizli bir şeyler mutlaka çıkacaktır karşınıza. Toys’R’Us, kadın erkek herkes için bu güne özel hediyeler öneriyor. Bunlardan biri de fotoğrafta görmüş olduğunuz peluş papatyalar. Gülümseyen papatyalar 70 cm. boyunda. Neredeyse her rengini bulmak mümkün. Tanesi 3 YTL.
X