ANKARA HABERLERİ

ASKi yatırım yaptı 20 milyon TL elektrik tasarrufu sağlandı

Hürriyet Haber
19.01.2012 - 00:00Son Güncelleme :

ASKİ Genel Müdürlüğü, yaptığı yatırımlarla elektrik enerjisinden yıllık yüzde 32 oranında tasarruf sağladı. ASKİ Genel Müdürü Kılıç, 2011 yılındaki tasarrufun 20 milyon TL’yi aştığını söyledi.

Hürriyet Haber

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’ne bağlı ASKİ Genel Müdürlüğü, yaptığı yatırımlarla elektrik enerjisinden yıllık yüzde 32 oranında tasarruf sağladı.

Enerji Bakanlığı’nın belirlediği “Enerjide 2023 Yılı İçin Yüzde 20 Tasarruf” hedefini şimdiden aşan ASKİ Genel Müdürlüğü’nün, son 3 yılda yaptığı yatırımlarla, elektrik enerjisinden sağladığı tasarrufun sadece 2011 yılındaki parasal değeri 20 milyon 66 bin TL oldu .Yapılan tasarruf ve verimlilik çalışmalarına ilişkin açıklamada bulunan ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç, “Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek’in kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması noktasında verdiği talimat üzerine yaptığımız çalışmalarla elektrik enerjisini daha verimli ve tasarruflu kullanmayı başardık” dedi.

20 milyon liralık tasarruf

Normal şartlarda, Başkent’e su dağıtımında kullanılan 60 adet pompa istasyonu nedeniyle Ankara’da elektriği en fazla tüketen kurumların başında ASKİ’nin geldiğini kaydeden Kılıç, “Bu istasyonlar önemli ölçüde elektrik tüketiyor. Ancak, pompa istasyonlarımızda yaptığımız iyileştirme ve verimlilik çalışmalarıyla buradaki yıllık enerji giderimiz yüzde 32 azaldı ve 2011 yılında 20 milyon 66 bin TL’lik tasarruf gerçekleşti” dedi.

Başarının reçetesi

Enerjiyi daha verimli kullanmak için ASKİ’nin, Türkiye’de örnek olacak üç önemli uygulamaya imza attığını belirten Kamil Kılıç, bu uygulamaları ise şöyle açıkladı:

“Öncelikle pompa istasyonlarımızda modernizasyon ve iyileştirme çalışmaları yaptık. Pompaların ekonomik ömrünü doldurmuş olanlarını daha verimli çalışan ve daha az elektrik tüketen sistemlerle değiştirdik. İkinci olarak elektrikte üçlü tarife sistemine geçtik. Enerji tüketiminin en yoğun olduğu 17.00 - 22.00 saatleri arasında motorları durdurarak şehre depolardan su vermeye başladık. Depoları doldurmak için de pompaları, tüketimin düşük olduğu 22.00 - 06.00 saatleri arası çalıştırdık ve SCADA merkezimizden sürekli kontrol ederek depolarımızın, saat 17.00’a kadar dolu tutulmasını sağladık. Son olarak da özelikle merkezden uzak yerlerde bulunan depolarımızın izolasyonlarını yeniledik ve sızdırmazlıklarını sağladık.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ASKi yatırım yaptı 20 milyon TL elektrik tasarrufu sağlandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı