ANKARA HABERLERİ

ASKİ’nin Su Kaçağı Avcıları İş Başında

IHA
01.09.2015 - 15:06Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

IHA

ASKİ Genel Müdürlüğü, eskiyen veya farklı nedenlerle tahrip olan borularda meydana gelebilecek su kaçaklarını gelişmiş akustik cihazlarla tespit edip hızla onararak, 2015 yılı içinde 22,5 milyon metreküp suyun israfının önüne geçti.
Tam donanımlı fiziki kaçak su tespit araçları sayesinde bu yılın 7 aylık döneminde tespit edilen bin 400 adet su kaçağına müdahale edildiğini belirten ASKİ yetkilileri, hızlı tespit ve yapılan müdahaleler sayesinde aynı süre içinde 22,5 milyon metreküp suyun israfının önüne geçildiğini ifade ettiler. Özellikle yeni inşaat ve yol yapımı, doğalgaz, elektrik, iletişim hatları döşenirken veya jeolojik sarsıntılar nedeniyle zarar gören hatlarda su sızıntılarının meydana geldiğini belirten yetkililer, amaçlarının bu sızıntıları kısa sürede tespit ederek, kayıpların önüne geçmek olduğunu söylediler.
ASKİ Su Kanal İşletme Daire Başkanlığı’na bağlı Fiziki Kaçak Su Birimi’nin tam donanımlı 8 operatörü, suyun boşa akmasına engel olmak amacıyla kesintisiz çalışıyor. Ekipler, periyodik olarak incelemelerin dışında şikâyetleri de değerlendirerek, arıza şüphesi bulunan noktalarda inceleme yapıyor. Vatandaşlardan ve bölge birimlerinden gelen talepler ve ihbarlar doğrultusunda araştırılan alanlar, akustik dedektörlerle taranıyor. Arızaya bağlı ses ve frekans şiddetini algılayarak yer tespitinde bulunan ekipler, su kaçağının bulunduğu yeri kazı ekiplerine noktasal tespitle gösteriyor.
"SUYUN HER DAMLASI KIYMETLİ"
Yer altındaki su kaçakları sızıntı şeklinde olduğu için tespitinin güç olduğunu ifade eden yetkililer, “Fiziki su kaçakları araçları sayesinde ileride meydana gelebilecek daha büyük arızaların önüne geçiyoruz, hem de her damlası kıymetli suyumuzu boşa akıtmamış oluyoruz” diye konuştu.
Fiziki Kaçak Su Birimi’nin tespitleri sayesinde metrelerce kazı yapmadan arızayı giderdiklerini belirten ekipler, lokal kazıların çevreye verilebilecek zararı da asgari seviye düşürdüğünü ve arızanın hızla onarıldığını söyledi.
Fiziki su kayıplarının genellikle yeni inşaatlar yapılırken veya başka bir nedenle yapılan kazılar nedeniyle oluştuğunu belirten ekipler, Ankaralıların olası bir su kaçağı ve diğer sorunları için Alo 185’den her zaman kendilerine ulaşabileceğini ifade ettiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ASKİ’nin Su Kaçağı Avcıları İş Başında hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 15 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ASKİ’nin Su Kaçağı Avcıları İş Başında haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:11
  • Yatsı
   19:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı