"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

ASKİ’de ağaç yolsuzluğu(mu)

ASKİ Yönetim Kurulu kararı ile Ankara merkezi atık su arıtma tesislerine dikilmek üzere 13.000 adet 125 cm. boyunda Toros sediri ağacının alınması kararı alınmıştır.

1- Bu Yönetim Kurulu kararından önce 6.5.2005 tarih ve 002069 sayılı fatura ile Öğreten Fidanlığı’ndan 8.00 YTL ücretle, 7000 adet Toros sediri alınmıştır.

Yönetim Kurulu Kararından 2 gün sonra yine aynı yerden 3.6.2005 tarih ve 002080 sayılı fatura ile 5.60 YTL ücretle 10.000 adet toros sediri ve 5.65 YTL ücretle 4500 adet Himalaya sediri alınmıştır.

Yine 21.07.2005 tarihinde 002104 sayılı fatura ile aynı firmadan 13.000 adet toros sediri 6.00 YTL den alınmıştır.

Ödenen toplam para 254.281,00 YTL.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e ve ASKİ Genel Müdürü İhsan Fincan’a Ankara’da yaşayan bir vatandaş olarak soruyorum.

- 2003 yılında aynı bölgeye kaç ağaç dikildi ve ne kadar ödendi? 2005 yılında neden diğer firmalardan teklif alınmadan Öğreten Fidanlığı’na verildi? (Hatta YK kararından önce adı geçen firmadan alındı?)

- Üç ay içerisinde 3 partide 34.500 adet ağaç alınması hangi mantıkla açıklanabilir? Ayrıca miktarların bölünerek açık ihaleden kaçınmak ihaleye fesat karıştırma anlamına gelmez mi? Bu şekilde İdare (aynı zamanda vatandaş) zarara uğratılmamış mıdır?

- Tarafımızdan yapılan araştırmalar sonucu Tatlar bölgesine ortalama 7.000 adet ağaç dikildiği tespit edilmiştir. Bu alınan ağaçların hangi tarih de ve kimin tarafından NEREYE dikildiği, dikilmedi ise hangi kişi veya kurumlara verildiği açıklanmalıdır.

- İlk iki parti istek yapan Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığı Atık su Denetim Şube Müdürü tarafından birim amiri olarak imzalanıp teslim alınmışken, 3. parti neden hiç alakası olmayan Müdürlükten kabul komisyonu kurularak Batıkent Şube Müdürü Mehmet Akbaş, Etimesgut Şube Müdürü Ali Polat ve Mahmut Emirdoğan tarafından imzalanmıştır? Bu ’kabul komisyonun’ imzalayarak kabul ettikleri 13.000 adet toros sediri (92.040,00 YTL) nerededir? Neden kabul komisyonu değişti? Bir yanlışlık var da diğerleri imzalamadığı için mi bu kişilere imzalatıldı?

Bu harcanan paralar bize aittir ve hesabının verilmesi gerekmektedir?

Orhan DOĞAN- SUKA-DER (Su ve Kanal Çalışanları

Dernek Başkanı)


’Kuzey Ankara Dönüşüm’e ’bilgileşim" istiyoruz

GÜZEL
yurdumuzun Şehirlerindeki aksaklıklarını-düzensizliklerini ve yapılan güzel çalışmalarıda yazıyor; bizler de takip ederek çok şeyler öğreniyoruz. Sayın Bayer, TBMM’nin şu ana kadar tek meclis onaylı kentsel projesi olan (5104 kanun no-04.03.2004 tarihli) ’Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm’ içerisinde bulanan yaklaşık 8000 hak sahibinden biriyim.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (Melih Gökçek), TOKİ, TOBAŞ (müşavir firma) bu projeyi gerçekleştirecekti. Ankara Büyükşehir Belediyesi (Melih Gökçek) hak sahibleri ile 13.3.2005 tarihinde sözleşmeler yapmış ve iki yıl içerisinde biteceğini söylemişlerdi. İnandık. 2007 yılına kadar....

- İmar çalışmaları yapılmış-projeler hazırlanmış, maketler yapılmış, TOKİ tarafından yaklaşık 3000 adet haksahibi konutun ihalesi yapılmış. temmuz-2007 ayı içersinde de daha o kadar hak sahibi konutun ihalesi de yapılacakmış. Buraya kadar her şey güzel hoş, ama!...

- İhalesi aylar önce yapılmış konutlara ait ne temel atma, ne de imalat çalışmaları var. Biz haksahibleri çok mağduruz sadece bekliyoruz başka birşey yapamıyoruz. Sadece birbirimiz ile haberleşiyoruz. (www.kuzey ankara.com’da)

Bu konuyu gündeme getirirseniz yetkililer hiç olmazsa biz hak sahiplerine gerçek bilgileri veririler.

<ı>(Bu arada Danıştay durdurma kararı almış inanın neler olduğunu öğrenmekte zorluk çekiyoruz.)

Faruk TOLLUOĞLU

KISA... KISA... KISA... KISA... KISA...

ANKARA Büyükşehir Belediyesi’, tatile gidemeyen öğrenciler için yüzme, yabancı dil, satranç, resim, müzik, bilgisayar, futbol, basketbol, voleybol, tenis, masa tenisi ve halk oyunları olmak üzere 13 branşta yaz okulları açtı. (www.ankara-bel.gov.tr)...

ESAM (Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi)ın düzenlediği Prof.Dr. Necmettin Erbakan’ın katılacağı "Milli Görüş, Ekonomik Kalkınma ve Herkese Refahı Nasıl Sağlayacak?" konulu konferans 3 Temmuz Salı 21.00’de Bilkent Otel Kongre Merkezi Sakarya Salonu’nda.

GÜNÜN SÖZÜ

"İnsanoğlu dünyaya yemek için gelmişse insan değilidir. Çünkü dünyada yemek için yaşayan hayvandır."

(Gazali)
X