"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Aşkı birbirimize hiç dokunmadan yaşıyoruz

İnternette tanıştığım, Paris’te yaşayan genç bir hanımla birbirimize aşık olduk. Ancak çok istediğimiz halde ne o bana gelebiliyor ne de ben ona gidebiliyorum.

Güzin Abla, köşenizi her gün özenle takip ediyorum. Gerçek anlamda aşk acısı yaşadığım ve bir çıkar yol bulamadığım için size danışmaya karar verdim.
28 yaşında, bekar bir gencim. Özel bir şirkette tasarımcı olarak çalışıyorum.
Gerçek aşkı, karşılık beklemeden sevebilecek birini çok aradım ama maalesef bulamadım. Ta ki 2008’in aralık ayında, sosyal paylaşım sitelerinden birinde bir genç hanımla tanışıncaya kadar...
Kendisi Paris’te yalnız yaşıyor. İki yıl önce eşinden ayrılmış, 3 yaşında da bir kızı var.
Doğru insanı bulup bir ömür boyu mutlu olmak istediğim için hep ince eleyip sık dokudum. Bir gün sanal alemden birisinin karşıma çıkacağını tahmin bile edemezdim...
Bu sanal arkadaşlık, yerini yavaş yavaş aşkın ilk kıvılcımlarına bıraktı. Ben hep dikkatli ve dostça yaklaştım ama o bana sırılsıklam aşık oldu.
Hep uzak olmamızın zorluklarını anlatıyor, ancak bunları aşabileceğimizi söylüyordu. Ben de ona karşı duygusal anlamda hissettiklerimi açıklayınca, aramızda güçlü bir bağ oluştu.
Gün içerisinde mesajlaşmalar, gece yarılarına kadar kameralı görüşmeler derken çok istediğimiz halde, ne o bana gelebildi ne de ben ona gidebildim.
İlişkimizden ailelerimize bahsettiğimizde karşı çıktılar. Bu durumda o ayrılmak istedi ama kabul etmedim. Ben onsuz yapamazdım, o da bensiz yapamazdı, bu gerçekti. Birbirimiz için yaratılmış gibiydik.
Aşkı birbirimize hiç dokunmadan, kokumuzu bilmeden, gözlerimizin içine bakamadan, ellerimizin sıcaklığını hissedemeden yaşıyorduk. Ama yine de mutluyduk.
O bana Fransızca kelimeler öğretiyordu, oraya gidersem zorluklarla karşılaşmayayım diye...
Onun buraya gelebilmesi için kızının 18 yaşını doldurması veya Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesi gerekliydi. Benim oraya gidebilmem içinse ailemi yüzüstü bırakıp, bir işim olmamasını göze almam gerekiyordu. Bunu istemedim.
Sadece yılda bir kez Türkiye’ye tatile geldiğinde 10-15 gün görüşebileceğimizi biliyoruz. Bu durumu bile bile sizce bu ilişkiye devam etmeli miyiz?
Şu anda ailem ayrıldığımızı sanıyor ve evlenmem için bana baskı yapıyor.

Rumuz: Tolga

Gerçek bir aşk ne aile baskısına ne de mesafelere boyun eğer sevgili oğlum.
Eğer birbirinizi bu kadar çok seviyorsanız, aşkınız sanal bile olsa mücadele eder, bir çözüm bulabilirsiniz.
Ama her şeyden önce önümüzdeki yaz aylarında bahsettiğin tatil döneminde bir araya gelmeli, birbirinizi yakından tanımaya çalışmalısınız.
Eğer sevginiz aynı şekilde devam ederse, o zaman sınırlar size engel olamaz.
Evlendiğiniz takdirde bütün engeller ortadan kalkacaktır sanırım.

Gasp edildiğimden beri psikolojim çok bozuldu

Güzin Abla, 16 yaşında bir lise öğrencisiyim. Başımdan bir gasp olayı geçti. Evime dönerken gasp edildim ve bu bende psikolojik sorunlar yarattı.
Şimdi o olayın yaşandığı yerden geçerken korkuyorum. Kendime güvenimi kaybeder gibiyim. Oysa evime giden en güvenli yol bu, diğer yol daha tehlikeli.
Eskiden eve geç dönebilirdim, şimdi ise çıkar çıkmaz eve koşuyorum. O kişiyle yine karşılaşırım diye çok korkuyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum...

Rumuz: Ne yapacağım

Sevgili oğlum, böyle bir olayı yaşayan herkeste elbette bu tür bir ruhsal bunalım görülebilir. Bu çok normal.
Sanırım seni gasp eden kişi yakalanmamış olmalı ki bu seni daha çok endişelendiriyor.
Zaman içinde bu durumu yeneceksin elbette ama bir süre için, kendine güvenin gelinceye kadar, okula gidip gelirken bir arkadaşın sana refakat edemez mi? Eğer bu korkuların kalıcı olmaya başlarsa, o zaman psikolojik yardım almayı düşünmelisin.

X