Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Askerlik yolu göründü

  Hürriyet Haber
  14.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) 2'nci Dairesi, DYP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker'in, Milli Savunma Bakanlığı'nın dövizli askerlik kapsamından çıkarılması işleminin iptali için açtığı davayı dün 1'e karşı 4 oyla reddetti. Bu karar üzerine milletvekilliği düşürülecek ve 16 ay daha askerlik yapacak olan Şeker, bugün istifa edeceğini ve askere gideceğini açıkladı.

  Yüksek Seçim Kurulu tarafından Anayasa'ya göre, ‘Milletvekili seçilme yeterliliğini yitirdiği’ gerekçesiyle mazbatası iptal edilecek olan Şeker, 18 Nisan'daki seçimlerde yeniden aday da olamayacak.

  16 AY ASKERLİK

  Şeker, ayrıca 1-10 yıl ağır hapisle yargılanacak. Şeker'e davasının reddedildiğine ilişkin kısa karar dün tebliğ edildi. Şeker'in gerekçeli kararın kendisine tebliğinden itibaren 15 gün içinde ‘karar düzeltme’ isteme hakkı bulunuyor. Ancak ‘karar düzeltme’ talepleri de aynı daireye yapıldığı için, Şeker'in şansı yok. Şeker'in askerliğini yapmadığı gerekçesiyle milletvekilliği mazbatasının iptali başvurusunu inceleyen YSK, AYİM'in nihai kararını beklemeyi uygun görmüştü. AYİM'in, Şeker'in davasını red kararı üzerine, YSK mazbatasını iptaline karar verecekti. Ancak Şeker istifa ederse buna gerek kalmayacak. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından ise Şeker, askerliğinin kalan 16 ayını yapmak üzere 2'nci kez askere alınacak. Şeker'in dövizli askerlik için ödediği para ise askerliğini tamamlamasının ardından kendisine iade edilecek.

  Şeker ayrıca ‘Askerlikten kurtulmak için hile yaptığı’ gerekçesiyle Askeri Ceza Yasası'nın 81'inci maddesi uyarınca yargılanacak. Bu madde ‘Askerlik görevinden büsbütün veya kısmen kurtulmak amacıyla hile yapanlara 1 yıldan 10 yıla kadar ağır hapis cezası verilmesini’ öngörüyor.  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı