Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Askerlerin teslimi bugüne kaldı

  Hürriyet Haber
  29.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 29.07.1999 - 00:01

  Türkiye ile İran arasında gerginliğe neden olan sınır ihlali olayları, dün iki ülke heyetlerinin Urumiye'deki toplantısında masaya yatırıldı. Görüşmelerde, yanlışlıkla sınırı geçtikleri için İran'da esir tutulan iki askerimizin durumu da ele alınırken, askerlerin iadesi bugüne kaldı.

  İran'a giden Türk heyetinde yer alan Jandarma Genel Komutanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan teknik ekip, dün 09.00'da Ankara'dan tarifeli uçakla Van'a geldi. Burada Jandarma Asayiş Kolordu Komutan Yardımcısı Tümgeneral Bekir Uğurlu başkanlığında 20 kişiden oluşan heyet, öğle saatlerinde 2 helikopterle İran'ın Urumiye kentine gitti. Görüşmelerde, yanlışlıkla sınırı geçtikleri için İran'ın elinde tuttuğu 2 askerin iadesi ve Tahran yönetiminin ortaya attığı savaş uçaklarımızın İran topraklarını bombaladığı iddiası ana gündem madelerini oluşturdu.

  KAMP FOTOLARI İRAN'A

  Türk heyeti, görüşmeler sırasında İran'daki PKK kamplarının bulunduğu yerleri gösteren kroki ve fotoğrafları İranlı yetkililere vererek, Türkiye'ye karşı terörist faaaliyetlerin önlenmesini istedi.

  Görüşmelerde, sorunların detaylarıyla ele alınacağı Güvenlik Alt Komitesi oluşturulması kararlaştırıldı. Komite, askerlerimizin teslimi konusunda, Kapıköy Sınır Kapısı veya Başkale'de sınır görüşmeleri yapılmasını sağlayacak. Askerlerin bugün teslim edileceğini söylemekle yetinen yetkililer, teslim yerini açıklamadı.

  Bu arada Dışişleri Bakanlığı da terörist PKK'nın İran'daki varlığıyla ilgili ciddi kanıtlar bulunduğunu belirterek, önlem alınmasını istedi. Dün haftalık basın toplantısında açıklama yapan Dışişleri Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı şunları söyledi:

  ‘‘Türkiye olarak, İran toprakları içindeki PKK faaliyetlerinden rahatsızız. Bunları İran'a iletiyoruz, tabi ki İran toprakları içinde olup bitenler bu ülkenin sorumluluğundadır.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı