Gündem Haberleri

  Askerin yatak ihalesini eroinci aldı

  Hürriyet Haber
  26.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul DGM'nin hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan, Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan eroin kaçakçısı Hikmet Sevcan, Milli Savunma Bakanlığı'nın açtığı ihaleyi kazandı. Askerin 90 bin yatağını 700 milyar liraya Sevcan'ın sahibi olduğu, ‘Sevcan Turizm ve Otelcilik Şirketi’ yapacak.

  Adı Hikmet Sevcan. Mustafa ve Ayşe oğlu, 1943 Gaziantep-Kilis doğumlu. Uyuşturucu ve silah kaçakçısı. 1983'te Bulgaristan'a kaçtı. 2 yıldır Türkiye'de ‘saygın ve hayırsever işadamı!’’

  Hikmet Sevcan, hiçbir şey olmamış gibi Türkiye'de legal ticari faaliyetler gösteriyor. Gaziantep'te yaptırdığı otelin açılış törenine valiyi, emniyet müdürünü davet ediyor. 8 yıllık eğitime destek için Gaziantep'in Güneşkent Mahallesi'ne ilköğretim okulu yaptırıyor. Ve şimdi de ordunun ihalesine katılıyor. Kimdir bu Hikmet Sevcan? Interpol, Emniyet ve mahkeme tutanaklarına bakalım.

  Fransız polisi, 22 Eylül 1966'da Fransa-İsviçre sınırında, karpuz yüklü kamyonun gizli bölmelerinde 500 kilo ham afyon ve 54 kilo bazmorfin yakaladı. Organizatörlerin Hikmet ve Mustafa Sevcan kardeşler olduğunu belirledi.

  15 Ekim 1983'te Diyarbakır'da ele geçirilen 217 kilo eroin nedeniyle, hakkında soruşturma açıldı. Yine aynı yıl, kendisine ait İstanbul Florya'daki Sevcan Otel'de toplu silah ele geçirildi. İstanbul Emniyeti Mali Şube polislerinin bu operasyon sonucunda evraklar Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na, 1983/hz. 14851- 1918 Sayılı Yasaya muhalefet: Kaçakçılığın men ve takibine dair yasa ve 1983/ Hz. 14859: Toplu gümrük kaçakçılığı suçlamasıyla gönderildi. Hem de Interpol tarafından aranmakta olduğu da bildirildi. Ama Sevcan'ın gıyabi tevkif kararı, Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 5 Temmuz 1991 tarih ve 1990/335 esas sayılı kararıyla kaldırıldı.

  Bakırköy Adliyesi'nin bu kararına karşılık Sevcan'ın icraatları bitmek bilmiyor. 21 Nisan 1991'de İstanbul'da ele geçirilen 4 kilogram 400 gram eroinde de adı geçti. Türk Interpolü'nden bir yetkili, Sevcan'ı çok iyi hatırlıyor: ‘‘1984 Haziranı'nda kırmızı bültenle aranmaya başlanmıştı. Biz 1992'de yakalayıp ifadesini aldık. Bakırköy Savcılığı'na gönderdik. 28 Şubat 1992'de ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Hakkındaki kırmızı bülten de kaldırıldı. Ama bizim emniyetin ısrarıyla Interpol'ün yeşil bültenine Hikmet Sevcan adını koyduk.’’

  ORDU İHALESİNDE

  Sevcan, her seferinde serbest kalırken uyuşturucu trafiğindeki görevini sürdürmeye devam etti. En son 1995'te Avusturya'nın Salzbourg kentinde yakalanan 300 kilo eroin nedeniyle Salzbourg Savcısı Interpol'ün kırmızı bültenine Hikmet Sevcan adını yazdırttı. Interpol yetkilisi, Avusturya'nın Türkiye'den Sevcan'ı istemesine karşılık, ‘İkili Andlaşma’ sebebiyle kendi vatandaşı olan Sevcan'ı vermediğini, sorgulamak için dosyayı Avusturya'dan istediğini anlatıyor. Interpol yetkilisi, ‘‘Avusturya devleti de dosyayı göndermedi. Biz yakalayıp sorgulayacağız dedi’’ diyor.

  Suç dosyası bu kadar kabarık olan Sevcan'la ilgili İstanbul DGM Başsavcılığı, 15 Mayıs 1997 tarihinde, 97/102 sayılı gıyabi tevkif müzekkeresi çıkardı. Tevkif müzekkeresinde, Sevcan'a isnat edilen suç, ‘Teşekkül halinde yurtdışına uyuşturucu maddelerden eroin ihraç etmek’.

  Sevcan aranırken, Milli Savunma Bakanlığı İç Tedarik Bölge Başkanlığı'nın açmış olduğu ‘10 milyon bedel eksiltme sistemiyle 212 bin yatak ihalesi’ne katıldı. Mart ayında açılan ve 6 kez iptal edilen ihale, 16 Eylül Salı günü sonuçlandı. Askerin 90 bin yatağını ‘Sevcan Turizm ve Otelcilik Şirketi’ kazandı. Sevcan'ın kazanmasında, ordunun istediği niteliklerde ve çok uygun fiyat vermesi etkili oldu. 7 kez iptal edilen ihalede birçok ünlü firma yatak başına 10 milyon isterken, Sevcan son ikisine katıldığı ihalenin birincisinde 6 milyon 995, ikincisinde 7 milyon 885 Türk lirası istedi.

  FABRİKA NEREDE?

  Milli Savunma Bakanlığı'nın ihale şartlarından biri de katılan firmanın yıllık yatak kapasitesinin 900 bin olmasıydı. Türkiye'nin en büyük yatak fabrikaları yılda 900 bin yatak üretebiliyor. Sevcan'ın fabrikasının nerede olduğunu kimse bilmiyor. Sanayi Odası'ndan aldığı yıllık üretim kapasitesine ilişkin raporun hileli olduğu söyleniyor. Buna karşılık Sevcan orduya, ihalede istenen 212 bin yatağın ancak 90 binini satacak. Kalan yatakları ise Sabah, Ankara ve Yes firmaları orduya verecek. Sevcan'ın 15 yıl boyunca kaldığı Bulgaristan'da uyuşturucu ve silah kaçakçılığından kazandığı paraları aklamak için bu ihaleye girdiği iddia ediliyor.

  Türkiye'ye 15 yıl boyunca giremeyen Sevcan'ın Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu'nu rüşvet vererek aldığı öne sürülüyor. 1983'te Bulgaristan'a kaçmadığı, dönemin İstanbul Emniyeti'nde görevli müdürlerden birinin eskortuyla Kapıkule'den uğurlandığı da iddialar arasında. Bulgaristan'da Çakıcı ile ortak olan şirketi VIS, Çakıcı'nın yakalanmasından sonra kapatılmıştı. Sevcan'ın Çakıcı'yı da kaçaklık günlerinde kendi villasında ağırladığı belirtilmişti.






  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı