"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Askerin isyanı

ÜLKENİN çimentosu, belkemiği, halk dilinde peygamber ocağı denilen TSK, son aylarda hatta yıllarda öylesine hain bir biçimde yıpratılmaya çalışılıyor ki insana "bu kadar da insafsızlık olmaz" dedirtiyor.

Ergenekon Davasının arkasına sığınan birtakım dinci medya tutuklu komutanlar üstünden her gece Silahlı Kuvvetlere veryansın ediyor.

Suçlamalar haber saatlerinde serial biçimde sürüyor .

Tutuklu komutanlar hakkında vicdan ve izan ölçülerini katleden yakıştırmalarda neler yok ki!

Paşaların PKK ile işbirliği var...

Paşaların, Apo ile ilişkileri var...

Paşaların bölücü örgütü yönetmişliği var...

Hatta 1984’te bu terörü başlatmışlıklarından bile dem vuruldu...

Yetmedi, uyuşturucu kaçakçılığı, mafya ilişkileri savı da ortaya atıldı.

Dinci medya kanalları, Ergenekon Davasını bahaneyle, tutuklu ve sesini duyuramayan emekli askerler üstünden gizli gizli Türk Ordusu’na aylardır veryansın ediyor...

TSK’yı karalama kampanyaları, satır aralarına gizlenildi.

Tüm bu karalamaların arka fonunda Türk silahlı Kuvvetleri resmedildi.

Hukuka ve demokrasiye olan saygısından, askerler bu acı söylem ve görüntüleri sineye çektiler...

Şimdi de bu karalama kampanyasını bir adım öte götürmek adına cephe gerisine sızmaya çalışıyorlar.

İçeriden şaibeli yollarla elde ettikleri birtakım görüntüleri, gerçek hadisenin tam tersi biçiminde yansıtarak TSK karşıtı bir kampanyaya yol veriyorlar.

Asker saygın konumunu muhafaza etmek uğruna büyük bir olgunluk göstererek tüm bu haince davranışlara dayanmaya çalışıyor ama hainliği kendi içine sızma cüretini göstermeye kalkışanlara da yeri gelince parmağını sallamak zorunda kalıyor.

Sallamasın da ne yapsın?

Önde hainler, arkada hainler ...

Herkesin sabrının bir sınırı vardır.

C. YEŞİLYURT

Çocuklar da ölüyor vatan da bölünüyor

VATAN elbette bölünmez ve bunu düşleyenin en son Türk bireyini de yok etmeden bunu başarmasının söz konusu olamayacağını bilir. Gaflete düştüğünde ise atalarının popolarındaki, yüce ulusun tekmelerini derhal anımsar.

Ancak, bizi bölemeyen hain ve dış egemen güçlerin yapamadığını biz yine kendimize yaparız ve inançlarla, partizanlıkla, adam kayırmacılıkla, kadrolaşmalarla mutlak bunu başarırız!.. Garip ama gerçek bu.

İşte bu nedenledir ki; bugün şehit ana-babasına yapılan bu çirkinlik bizi iyice düşündürmeye başladı ve kalbimizde yaşayan yüce ruhların, aramızda yaşayanlarının unutulduğunu iyice anladık, yıkıldık...

Ve yine işte bu nedenledir ki; "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" derken, bin düşünüp, bir söylemeliyiz ve ardında bıraktıklarını bağrımıza basmanın yollarını derhal bulmalıyız!..

Yılmaz ERGÜL

Polisimiz haksız para almaz

ANKARA Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, ’Devlet adına utandım’ (22.9.2008) başlıklı okurumuza şu yanıtı veriyor:

Trafik tescil Şube Müdürlüğümüzde yapılan araç tescil eşlemleri ve bu işlemleri tamamlayıcı işlemler Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 30-a maddesindeki hükme istinaden araç sahiplerinin bizzat kendilerinin yada noter vekaleti ile yetkilendirilmiş olduğu kişilerin müracatı ile yapılmaktadır. Yazıda belirtilen iş takipçisi, sigortacı gibi isimlerin kişilerin bu işlemleri para karşılığında yaptırabilmeleri mümkün değildir. Belirtilen şahıslar evrakları hazırlama, şahsın müracaat edeceği bankoyu gösterme, sıramatikten sıra alma gibi prosedürleri göstererek kazanç elde etmek istedikleri tarafımızdan bilinmektedir. Araç sahibi müracaatını kendisi yapmaktadır. Bu şahılar gideceği yeri ona göstererek sadece kolaylık sağlayabilmektedirler.

Bu eylem adli takibi gerektiren bir suç oluşturmamaktadır. Rahatsız edilen vatandaşlarımızın şikayeti yada görevlilerimizin bizzat tespiti olduğunda, ilgililer hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun rahatsız etme başlıklı 37.maddesine istinaden 62.00 YTL İdari Yaptırım Karar tutanağı tanzim edelmektedir. 1.8.2008 tarihinden 22.9.2008 tarihine kadar konu ile ilgili idare yaptırım uygulanan olay sayısı 387’dir.

Yazıda belirtilen diğer konu ise; para karşılığında makbuz verilmesidir. Trafik Tescil Şube Müdürlüğü personeli tarafından Sürücü Belgesi, Motorlu Araç Tescil Belgesi ve Motorlu Araç Trafik Belgeleri için değerli kağıt bedelleri Mal Müdürlüğü adına tescil edilmektedir. Bu belgelerin değerli kağıt bedelleri 28.12.2007 tarih ve 26740 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 210 sayılı değerli kağıtlar genel tebliğinde tespit edilmiştir. Yazıda belirtilen motorlu araç trafik belgesinin 2008 yılı değerli kağıt bedeli 35 YTL’dir.

Emniyet teşkilatını her kademesinde olduğu gibi Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’müzde çalışan personelimiz kamu görevlisi olma bilincine ve Polislik mesleğinin değerlerine sahiptir. Görevlerini yerine getirirken başkalarından haksız para almaları mümkün değildir. Hiçbir neden yokken aksinin düşünülmesi ve bunun basın yolu ile neşredilmesi emniyet mensuplarımızı üzmekte, kamu vicdanını yaralamakta olduğunun bilinmesini rica ederim."
X