Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Askeri uçaklarla tahliye başladı

  Yaşar ANTER- Turan GÜLTEKİN, Mücahit BEKTAŞ / DALAMAN(Muğla), (DHA)
  25.02.2011 - 09:22 | Son Güncelleme:

  Libya’da yaşanan iç çatışmalar nedeniyle bu ülkede çalışan Türk vatandaşlarının tahliyesine bugün de devam edildi. Sabaha karşı 4 askeri nakliye uçağı Muğla’nın Dalaman Havalimanı’na indi. 4 askeri uçak ile 419 Türk ile 4 Mısırlı 1 de libyalı olmak üzere 424 kişinin tahliyesinin gerçekleştirildi.

  Libya’daki Türk vatandaşlarından 215’i bu sabaha karşı Muğla’daki Dalaman Havalimanı’na getirildi. Hava Kuvvetleri’nde görevli filo komutanı Yarbay Erhan Baltacıoğlu komutasındaki 8 nakliye uçağından ilki saat 04.30’da 110 yolcusu ile alana indi. Libya’dan bugün uçakla gelen 424 kişi Muğla Valisi Fatih Şahin, Dalaman Kaymakamı Ahmet Deniz çiçeklerle karşıladı.

  SEKİZ ASKERİ UÇAK LİBYA’DAN VATANDAŞLARI TAŞIYOR

  C-130 tipi askeri nakliye uçağı ile 110 yolcuyu getiren Pilot Binbaşı Enver Bilir "İzmir üzerinden Libya’ya uçtuk. Havalimanında şartlar çok uygun olmadığı için yaklaşık altı saat bekledikten sonra hareket edebildik, şu anda üç uçağımız da havada. Vatandaşlarımızın durumu çok iyi. Sekiz uçak ile tahliyelere devam edeceğiz" dedi.

  Basın mensuplarının görüntü alınmasını polislerin engellemeye çalışması ve gazetecileri dışarı çıkarmaya çalışmaları nedeniyle, gergin anlar yaşandı.

  "YAĞMACILAR LİBYALI DEĞİL"

  İlk gelen uçakta kadın ve çocukların ve engelli vatandaşlarımızın çokluğu dikkat çekti. Trablus’da 30 yıldır inşaat yapan evli ve iki çocuk babası mimar Özkan Uluyazı, "Libya’da yaşıyorum, bir sorun yoktu. Sorun Libya ve Kaddafi’den çok, doğu bölgelerinde başka ülkelerin vatandaşları tarafından çıkarılıyor. Libya ikiye bölünebilir. Libya’yı yağmalayanlar ise o ülkenin değil başka ülkenin vatandaşları, Türk vatandaşlarına ve işadamlarına Libyalılar sahip çıkıyor. Türklere ait işyerleri de Libyalılar tarafından değil başka ülkelerin isyancıları tarafından yağmalanıyor, durum düzelince yine dönüp ailem ile çalışmaya devam edeceğim" dedi.

  Bazı Türk vatandaşları ise basında yer alan ’Kaddafi halkını bombalıyor, öldürüyor’ haberlerinin Türk vatandaşlarının hayatını tehlikeye attığını ileri sürdü.

  419 KİŞİ GELDİ

  İkinci uçak ise bu sabah 06.00 sıralarında 105 yolcusu ile havalimanına indi. Üçüncü uçak 07.00 , dördüncü uçak saat ise 08.30 sıralarında Dalaman’a indi. Böylece 4 uçakla 424 kişi getirildi. Havalimanına gelen yolcular yaklaşık bir saat mola verip dinlendikten sonra otobüslerle memleketlerine gönderildi.

  Aynı anda Trablus’ta bugün 4 askeri uçağın daha tahliye için bulunduğu belirtildi.

  MISIR VE LİBYA VATANDAŞLARINI DA GETİRDİ

  Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı 2 C-130, 2 C-160 tipi nakliye uçaklarıyla Trablus Havaalanı’nda bekleyen aralarında 4 Mısır ve 1 Libya vatandaşı da 419 Türk ile birlikte Dalaman’a geldi.

  YER HİZMETLERİ GECİKTİRDİ

  Türk Hava Kuvvetleri’nin tahliye operasyonuna katılan uçaklar dün sabah saatlerinde Ankara’dan İzmir’deki Çiğli 2’inci Ana Jet Üssü’ne geldi. Burada geçiş izinlerinin çıkmasını bekleyen uçaklar öğlen saatlerinde Filo Komutanı Pilot Yarbay Erhan Baltacıoğlu’nun liderliğinde havalanarak yaklaşık 4 saatlik uçuştan sonra Libya’nın Trablus Havaalanı’na iniş yaptı.

  Akşam saatlerinde Dalaman Havaalanı’na gelmesi beklenen uçaklardan ilki ancak sabah 04.30’da, ikincisi ise 05.45’te Dalaman’a indi. Dört uçaktan ilkinde 4 Mısırlı ve 1 Libyalı olmak üzere toplam 116 kişi, ikinci uçakta 105 kişi getirilirken, üçüncü uçakta 98, dördüncü uçakta ise 105 kişi getirildi.

  Dalaman’a ilk inen Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı C-130 tipi nakliye uçağının pilotu Pilot Binbaşı Enver Bilir, yaşanan gecikmenin Trablus Havaalanı’ndaki yer hizmetlerinin aksamasından kaynaklandığını söyledi. Havaalanında emniyetle ilgili bir sıkıntı yaşanmadığını belirten Binbaşı Bilir, "Panik havası olduğu için indikten yaklaşık 6 saat sonra yolcuları alabildik. Biz daha önce kalkacağımızı ümit ediyorduk özellikle yer hizmetlerinde inen kalkan uçak sayısı da fazla olduğu için bir aksaklık var. Uçuş süresince hava şartları bizi fazla zorlamadı" dedi.

  MISIR VE LİBYA VATANDAŞLARINI DA GETİRDİ

  Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı 2 C-130, 2 C-160 tipi nakliye uçaklarıyla Trablus Havaalanı’nda bekleyen aralarında 4 Mısır ve 1 Libya vatandaşı da 419 Türk ile birlikte Dalaman’a geldi.

  Türk Hava Kuvvetleri’ne ait C-130 ve C-160 tipi 4 nakliye uçağına sabah saatlerinde 4 uçak daha katılırken, uçakların Trablus ile Dalaman arasında değişimli olarak sefer yapacağı öğrenildi.

  MISIR’A TÜRKİYE’DEN GİDECEK

  İlk uçağın yolcuları arasında bulunan ve bir Türk inşaat firmasında çalışan Mısırlı Sherif Elsis, Mısır ile Libya arasıdaki sıkıntıdan dolayı Türkiye üzerinden memleketi Mısır’a gideceğini söyledi.

  Mimar eşi Sinem Taner’i tekerlekli sandalyesi ile birlikte getiren Mimar Övünç Taner ise havaalanına kadar bir sıkıntı yaşamadıklarını ancak bütün sıkıntının havaalanında yaşandığını söyledi. Övünç Taner, "Buradakilerin içi rahat olsun çünkü Türklere yönelik bir şey yok" diye konuştu. Mimar Özkan Uluyazı da spastik engelli kızı Esra’yı tekerlekli sandalyesi ile getirenler arasındaydı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı