Gündem Haberleri

  Askeri uçağın enkazı aranıyor

  Turaç TOP - İZMİR (DHA)
  17.01.2012 - 12:20 | Son Güncelleme:

  İzmir’deki Çiğli İkinci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan havalandıktan sonra Foça İlçesi açıklarında denize düşen T-37C tipi askeri eğitim uçağını hem havadan, hem karadan arama çalışmaları devam ediyor. Kayıp olan pilotlardan Pakistanlı Binbaşının, iki ülke arasındaki karşılıklı eğitim projesi kapsamında Teğmen Serkan Sağır’a (23) eğitim verdiği ortaya çıktı. Vali Cahit Kıraç uçağın yaklaşık 130 metre derinlikle olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

  Dün, Çiğli İkinci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan eğitim amaçlı iki uçucu personelle birlikte havalanan T-37C tipi askeri eğitim uçağından saat 16.05 itibariyle haber alınamadı. Araştırmada, askeri eğitim uçağının, Foça İlçesi Arslanburnu mevkisi açıklarında, karaya yaklaşık 2 mil uzaklıkta denize düştüğü ortaya çıktı. Gece boyunca uçak, helikopter, bot ve mayın tarama gemisi tarafından yapılan arama çalışmaları, günün ilk ışıklarıyla birlikte tekrar başladı. Uçağın düştüğü tahmin edilen bölgede su üzerinde yakıt izlerine rastlanınca, çalışmalar bu bölgede yoğunlaştırıldı. Türk Hava Kuvvetleri’nin SAR (Arama kurtarma) ekipleri de Zodyak botlarla karaya yakın yerlerde uçaktan atlama ihtimallerine karşılık arama çalışmalarını sürdürdü.

  UÇAĞIN ENKAZI ARANIYOR / Foto Galeri

  KARŞILIKLI EĞİTİM

  Şu ana kadar tüm çalışmalara rağmen uçağa ve pilotlara henüz ulaşılamazken, personelle ilgili ayrıntılar da ortaya çıktı. Kayıp olan pilotlardan aslen Erzincanlı olan yeni mezun Teğmen Serkan Sağır’ın, iki ülke arasındaki karşılıklı eğitim projesi kapsamında, adı henüz açıklanmayan Pakistanlı Binbaşı’dan uçuş eğitimi aldığı öğrenildi. Arama çalışmalarının gün boyu devam edeceği açıklandı.

  NEREDESİN TEĞMENİM / WEB TV

  VALİ KIRAÇ: 130 METRE DERİNDE OLDUKLARI TAHMİN EDİLİYOR

  İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, dün öğleden sonra Foça açıklarında denize çakıldığı tahmin edilen T37C tipi eğitim uçağının enkazına henüz ulaşılamadığını söyledi. Ekiplerin çalışmalarına devam ettiğini belirten Kıraç, “Uçağın bulunduğu yere veri olarak ulaşıldı. Ekipler dalış çalışmalarını yürütüyorlar. Enkaz inşallah yukarı çıkarılacak. İki pilotun içinde olduğunu düşünüyoruz ama henüz ulaşılmış değil. Yer tespiti yapıldı. Enkazın Yeni Foça ile Eski Foça arasında yaklaşık 130 metre derinlikte bulunduğu tahmin ediliyor. Enkaza henüz ulaşılamadığı için kesin birşey söylemek söz konusu değil"” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı