Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Askeri suçladım hakaret etmedim

  Hürriyet Haber
  07.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.01.1999 - 00:01

  Şırnak'ın Güçlükonak Beldesi'ndeki katliamın askerler tarafından gerçekleştirildiğini iddia eden ve dönemin Genelkurmay 2'nci Başkanı Orgeneral Çevik Bir'in şikayeti ile yargılanıp 10 ay hapse mahkûm olan sanatçı Şanar Yurdatapan'ın kader duruşması dün yapıldı. Yurdatapan, Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi'ndeki temyiz duruşmasına avukatı ile katıldı. Yargıtay kararını Şubat ayı içinde açıklayacak.

  Yurdatapan ile birlikte, TCK'nın 159'uncu maddesindeki ‘Devletin askeri ve emniyet muhafaza kuvvetlerinin manevi şahsiyetini alenen tahkir ve tezyif’ suçundan İstanbul 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 10'ar ay hapis cezasına çarptırılan İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi eski Başkanı Ercan Kanar ve eski sendikacı Münir Ceylan duruşmaya gelmediler. Duruşmayı Almanya, Hollanda, İngiltere ve Kanadalı diplomatlar da izledi.

  Temyiz duruşmasında Yurdatapan, 15 Ocak 1996'da Şırnak'ın Güçlükonak beldesi yakınlarında, seyahat ettikleri minibüsün kurşunlanması ve roketli saldırıya uğraması sonucunda 11 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın ‘güvenlik güçlerince yapıldığını’ ileri sürerek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmalarının ardından, hakkında dava açıldığını ve mahkûm olduğunu hatırlattı. Kararın bozulmasını isteyen Yurdatapan, ‘‘Dilekçemde hakaret etmedim. İtham ve suçlamada bulundum. Bu suçlamalar mutlaka araştırılmalıdır. Eğer yalansa, iftira suçundan yargılanmam gerekir. Ama bunlar doğru da olabilir’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı