Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Askeri öğrenciye sahip çıkan yasaya onay

  Hürriyet Haber
  25.02.2005 - 22:18 | Son Güncelleme: 25.02.2005 - 22:18

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, askeri öğrenciyken yakalandığı hastalığın uzun sürmesi nedeniyle okulla ilişiği kesilen öğrencilerin tedavi giderlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından karşılamasını sağlayan yasayı onayladı.

  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nde yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Sezer’in "Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onaylayarak Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdiği bildirildi.

  Sezer’in onayladığı yasayla, askeri öğrenciyken hastalanan ve bu hastalığının tedavisinin uzun sürmesi nedeniyle okulla ilişiği kesilen öğrencilerin tedavilerine devam edilmesi sağlanacak. Bunların tedavi giderleri, Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından karşılanacak.

  Bu yasanın yürürlüğe girmesinden önce hastalık nedeniyle askeri okullarla ilişkileri kesilen 60’a yakın kişide bu düzenlemeden yararlanacak.

  Yasayla, askerlik hizmetlerini yaparken, hayati önemi haiz bir hastalığının bulunduğu resmi sağlık kurulu raporuyla tespit edilen erbaş ve erlerden, tedavileri devam etmekteyken terhis edilenlerden herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların tedavilerindeki süre de yeniden düzenlendi. Buna göre, askeri hastane sağlık kurullarınca verilecek karar üzerine bu kişilerin tedavilerine bir yıl devam edilebilecek. Bu kişilerin hastaneye sevkleri, yerleşim yerlerindeki askeri şubelerce yapılacak, refakatçisine de yol ücretiyle gündelik ödenecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı