"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Askeri Müze'de gençlik cıvıltısı

Doğan HIZLAN

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi'nde iki gün süren, Pozitif ve Açık Radyo işbirliğiyle düzenlenen İstanbul Müzik Şenliği- 1; programıyla, sanatçılarıyla, söyleşileriyle, yoğun kaliteli programıyla, düzenli yönetimiyle, tek kelimeyle mükemmel bir Şenlik.

Panellerinden birine katıldığım Şenlik'in insanı alıp götüren havası, kapıdan girer girmez kendini belli ediyor. Coşkuyu ilk anda teneffüs edebilirsiniz.

Müzik şenliği logolu tişört giymiş, elleri telsizli gençler, düzenliliğin bile sevimlisi olduğunu ispatlıyorlar.

Güler yüzlü, her sorunun cevabını alabileceğiniz gençler ve genç ziyaretçiler, yarının cumhuriyet Türkiyesinin Büyük Uyum'unu sergiliyorlar.

Caz, klasik batı müziği, Türk müziği dinleyebilirsiniz. Keyfiniz ve zevkiniz bilir. İçinizden gelen sese ambargo koymayın. Kompleksli kısıtlamalara da bu binada yer vermeyin.

Değişik tür müziklerin en iyi, en başarılı temsilcileri, bu şenliği bir şölene dönüştürüyorlar.

İçeriye girdim, evime adım atmıştım, sevdiğim müziği dinlemem için müzik setimin düğmesine uzanmam yeterliydi. Diskoteğimden CD seçer gibi bir rahatlık duydum.

Genç kuşaktan biri gibi yaşadım orada. Çünkü sarıp sarmalayan atmosfer öyleydi.

***

SADECE salonlardaki nefis konserleri dinlemiyorsunuz, salondan çıktıktan sonra onun CD'sini alabiliyorsunuz. Aklınıza takılan bir konuyu aydınlatacak kitabı da burada bulabilirsiniz.

Türk musikisinin makamlarından, Caz'ın tarihine, Türk popuna kadar müziğin her türü üzerine yazılmış, konuya kapsamlı yaklaşan çalışmalar var.

Ben Şenlik'in bütüncül yaklaşımını sevdim. Müzik işini ciddiye alması beni etkiledi.

Aşağıdaki lokantada, rezeneli börülce ile naneli sütlaç yedikten sonra ayrıldım.

***

BEN gelecek yılı heyecanla bekliyorum.

Arabeskten sefarad müziğine, cazdan Türk musikisine, popa kadar kadar bütün kulak coğrafyamızın her santimetrekaresinin yaşandığı bu mekan bana yarının çok sesli Türkiye'sinin umudunu verdi.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI