Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Askeri Kantin Yönetmeliği'nde değişiklik

  A.A
  26.12.2014 - 12:03 | Son Güncelleme: 26.12.2014 - 12:05

  Askeri Kantin Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Buna göre, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin dayanıklı tüketim malları hariç zaruri ihtiyaçlarının daha ucuz ve kolaylıkla sağlanmasını temin maksadıyla her kışlada kantin kurulabilecek. İhtiyaç halinde bu kantinlerin kışla içinde veya dışında şubeleri açılabilecek.

  Yurtdışında birlik olarak bulunulan kışlalarda kantin açılması halinde, gelirleri teşkil, idare, murakabe, işletme ve kontrol şekilleri yönetmelik esaslarına göre yürütülecek. Bilanço usulü uygulayan kantinlerde ücreti kantin gelirlerinden karşılanmak üzere seçilmiş muhasebe personeli yanında özel hukuk hükümlerine göre muhasebe personeli çalıştırılabilecek.

  Ayrıca gelirlerin yeterli olması durumunda kantinin faaliyet alanlarında görev yapmak üzere özel hukuk hükümlerine göre personel çalıştırılabilecek ya da bu amaçla hizmet alımı yapılabilecek. Askeri kantinlerin tamamı, bir kısmı, bazı şubeleri veya reyonları ilgili kışla komutanının onayıyla kiraya verilebilecek ya da üçüncü kişilere işlettirilebilecek. Özel bir ihtisas gerektiren hizmetlerin; personel yetersizliği veya maliyeti nedeniyle verilememesi durumunda bu hizmetler, hizmet alınması yoluyla da dışarıdan karşılanabilecek. Aralarında kabul edilebilir doğal bir bağlantı olması halinde mal ve hizmet alımları birlikte yapılabilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı