Gündem Haberleri

  Askeri hakim karşı çıktı

  Hürriyet Haber
  31.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara 2 No'lu DGM'nin asker üyesi Hakim Albay Abdülkadir Davarcıoğlu'nun karşıoy yazısında, ‘‘Kitaptaki ifadelerden anlaşılacağı üzere Türkiye'de Türk halkından ayrı Kürt, Çerkez ve benzeri halkların yaşadığına, yapılan Türkçe eğitimin ırkçı, faşist bir uygulama olup Doğu'daki YİBO'ların, Türkiye'de sürdürülen eğitimin ırkçılık temeline dayalı asimilasyon aracı olarak kullanıldığı tezi ileri sürülmüştür’’ dedi. Askeri üye yazısında, Anayasa'ya göre Türkçe'den başka hiçbir dilin anadil eğitiminde kullanılamayacağını da vurguladı.

  Davarcıoğlu, ‘‘Atatürk'ün, ‘‘Ne mutlu Türküm diyene’’ sözünü dahi ırkçılık olarak değerlendirilmiş’’ diyerek, dava konusu kitapta, Anayasa'ya aykırı şekilde Türkiye'de Türk halkından ayrı halkların yaşadığı, bu hakların dil ve eğitim yoluyla asimile edilmeye çalışıldığının ileri sürüldüğünü belirtti.

  Askeri üye, kitapta özellikle Kürtçe eğitim yapılmasının önerildiğini söyleyerek, ‘‘Bölücülük propagandası yapıldığı anlaşılmıştır. Sanıkların eylemlerinin düşünce özgürlüğü kavramı içinde değerlendirilmesi mümkün değildir’’ dedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı