Gündem Haberleri

  Askeri darbeye teşvik etmiş

  Murat KAZANCI / İSTANBUL
  01.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Islak imza iddianamesinin bir numaralı firari sanığı olan ve iddianamede darbe sonrası Başbakanlık görevini üstleneceği öne sürülen Bedrettin Dalan hakkında sanık İsmail Yıldız’da ele geçen bir harddiskte yer alan belgede, Dalan’ın yeni parti kurabileceği belirtiliyor.

  Harddiskte, Dalan’ın Beykoz’daki arazisine gömülen mühimmatlardan haberi olduğuna yönelik bir ihbar e-postası da var.
  Dalan’ın kuracağı partinin Tayyip Erdoğan için pek ciddiye alınacak bir tehdit olarak gözükmeyebileceği ancak “Merkeze” oynayacak bu partiye bazı güçlerin lojistik destek vereceği ileri sürüldü. Belgede, “Eğer siyaset bazı güçler için lider yaratma sanatı ise, mavi gözleri ile şehirli, tavırları ile Anadolulu, söylemi ile Türk, etnik temeli ile Kürt, yaptıkları ile milli, arka plan bağlantıları ile küresel ve sempatik bir Bedrettin Dalan’ın sahneye yeni lider olarak sürülmesi hiç de zor olmayacaktı” deniliyor. Hazırlanan iddianamede İsmail Yıldız’da ele geçen “Dalan” başlığı altındaki belgeye göre küresel gerçeklerle, milli çıkarlar dengesini kimseyi rahatsız etmeden temsil edebileceği ileri sürülen Dalan’ın öne çıkan diğer özellikleri şöyle:
  Cemaatlerle ilişki kurar
  “Türk milliyetçiliğini de Atatürk milliyetçiliğini de rahat savunabilir, çok güzel rant dağıtma mekanizmaları kurar. ABD-İngiltere-İsrail-Almanya ve Rusya ile bağlantıları iyi, gerekirse tarikat ve cemaat ilişkilerini rahatça kurabilir. Aydınlar, sanat, sermaye ve medya camiası ile ilişkileri iyi, tüm siyasi kesimlerle rahat diyalog kurabilir, iş birliği yapabilir, zemini kaybetmeyi istemez. ”
  Darbe sonrası Başbakan
  İddianamede, Bedrettin Dalan’ın, Ergenekon’un iktidarda bulunan mevcut hükümeti ortadan kaldırmak amacıyla hazırladığı darbe planlarında medya ile siyasetin yönlendirilmesi görevini yürüttüğü öne sürüldü. İddianamede, Dalan’ın “Tuğgeneral Levent Ersöz’ün de aralarında bulunduğu bir kısım askerler ile görüşerek askeri müdahalenin bir zorunluluk olduğu yönünde onları teşvik ederek cesaret verip, bu yöndeki motivasyonlarını güçlendirmeye çalıştığı, örgüte finans desteği sağladığı ve örgütün stratejisi doğrultusunda uluslar arası ilişkiler yürüttüğü ve darbe sonrası kurulacak hükümette başbakan olma görevini üslendiği” söylendi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı