Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Askeri Casusluk’ta 5 tahliye

  Ayşegül USTA- Aziz ÖZEN/İSTANBUL
  13 Ocak 2015 - 02:02Son Güncelleme : 13 Ocak 2015 - 00:06

  İstanbul merkezli, ‘askeri casusluk’ davası olarak da bilinen ‘Gizli bilgi ve belge bulundurma’ davasıyla ilgili cezaları Yargıtayca onanan emekli Tuğamiral Şafak Yürekli’nin de arasında bulunduğu 44 kişi yeniden yargılanacak.

  Anayasa Mahkemesi (AYM)’nin “yeniden yargılama” kararının ardından davanın görüleceği İstanbul Anadolu 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi, 44 kişi hakkında infazın durdurulmasına karar verdi.

  Cezalarının Yargıtayca onanmasının ardından tutuklanan ve yaklaşık bir yıldır cezaevinde bulunan Yarbay Tamer Çetin, Albay Nemci Yıldırım, Astsubay Adnan Yılmaz, Uzman Çavuş Alpay Aksu, sivil memur Şenay Hatice Sarıgöz’ün başka suçtan tutuklu değil ise derhal salıverilmeleri için Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazıldı. Mahkeme ayrıca 38 kişi hakkındaki yakalama kararının kaldırılması işlemelerinin de yapılması için kararın bir örneğini infaz savcılığına gönderdi. Mehmet Koray Eryaşa ise infazını tamamlayarak Aralık 2014’de tahliye olmuştu.

  AYM ‘HAK İHLALİ’ DEMİŞTİ

  Askeri Casusluk davasında, bireysel başvuruları değerlendiren AYM Genel Kurulu 9 Ocak 2015’te adil yargılama hakkının ihlal edildiğini belirterek yeniden yargılama yapılması yönünde karar vermişti. Kararın ardından hükümlü avukatları mahkemeye başvurarak yeniden yargılama ve infazın durdurulması talebinde bulundu.
  İstanbul Anadolu 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi, oybirliği ile verdiği kararında AYM kararında belirtilen yeniden yargılama sonucunu doğuran ihlalin niteliğinin (Anayasa’nın 36’ıncı maddesi çerçevesinde silahların eşitliği ilkesi gözetilerek adil yarılama hakkının ihlali) yargılamanın savunma ayağını oluşturan subjeler yönünden ortak olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle başvurusu bulunmayan ve hükümlülüğüne karar verilen kişiler yönünden teşmil edilebilir niteliği gözetilerek 44 kişi hakkında kapatılan İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı ile hükmedilen ve infaz aşamasında bulunan tüm hükümlülerin infazlarının durdurulmasına karar verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı