Gündem Haberleri

  Askeri Başsavcılık: Sivil yargı baksın

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  10.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ’Haksız mal edinmekten’ 2.5 yıl hapse çarptırılan emekli Oramiral Erdil’in temyizini inceleyen Askeri Yargıtay Başsavcılığı suçun sivil yargı alanına girdiği görüşünde. İtiraz kabul edilirse Erdil, Ağır Ceza’da yargılanacak.

  ASKERİ Yargıtay Başsavcılığı, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral İlhami Erdil’in mahkûmiyet kararına Askeri Yargıtay Daireler Kurulu’nda itiraz etti. "Suçun sivil yargının alanına girdiği" gerekçesiyle yapılan itiraz kabul edilirse, Erdil’in dosyası, "Görevsizlik" kararı ile sivil yargıya gönderilecek.

  Erdil, Rüşvet ve Mal Bildiriminde Bulunulması Hakkındaki Kanun hükümleri çerçevesinde, "Haksız mal edinmekten" Ankara’da Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanacak. Yeni delil sunabilmesi halinde, Erdil beraat edebilir. Sivil yargı savunmayı inandırıcı bulmazsa, Erdil yine mahkum olabilir.

  1.DAİRE ONAYLADI

  Erdil’in temyiz başvurusu üzerine dosyayı inceleyen Askeri Yargıtay Başsavcılığı, Erdil’in bu suçla ilgili Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nde yargılanamayacağı ve yetkinin "Sivil mahkemelere" ait olduğunu savundu. Temyiz incelemesini yapan Askeri Yargıtay Birinci Dairesi ise Başsavcılığın bu görüşüne aksi şekilde, Erdil’e verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası ile 2 daireye el koyulması kararını onadı.

  BERAATLER BOZULDU

  Dairenin gerekçeli kararında, Erdil’in eşi ve kızı üzerine kayıtlı Etiler Alkent sitesinde 1 milyon 200 bin dolar değerinde olduğu belirtilen 2 dubleks daireyi, "Kanuna ve genel ahlaka uygun şekilde aldığını kanıtlayamadığı" ve bu evleri "haksız edindiği" vurgulandı. "Ölen amcamdan borç aldım" savunmasının kanıtlanamadığı ve bu savunmaya itibar edilemeyeceği belirtildi. Daire, Erdil’e, emir subayını başıboş bırakmak ve 160 milyarlık usulsüz konut harcamasından verilen beraat kararlarını ise bozdu.

  Başsavcılık Erdil’in, 2 yıl 6 aylık hapis cezası ve iki lüks dairesine el koyma kararına itiraz etmeseydi, Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nin bu konudaki mahkumiyet kararı kesinleşmiş olacaktı. Erdil’in bir yıl hapis yatması gündeme gelebilecekti.

  SON SÖZ KURUL’UN

  Askeri Yargıtay Başsavcılığı adli tatil başlamadan önce Askeri Yargıtay 1. Dairesi’nin kararına Askeri Yargıtay Daireler Kurulu’nda itiraz etti. Erdil’le ilgili söz sırası Kurul’a geldi. Kurul’un kararı kesinlik olacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı