"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Askere gittikten sonra aşırı kıskanç biri oldu

Güzin Abla, iyi ki varsın ve bizlere yardımcı oluyorsun; bana da yol gösterirseniz çok mutlu olacağım. 5 senelik bir beraberliğim var.

Erkek arkadaşım şu an vatani görevini yapıyor. O benim için her şeyimle ilgilenen mükemmel bir sevgiliydi. Tek sorun; beni çok fazla kıskanması. Yerine göre rahatsız oluyordum fakat kıskanmasa da rahatsız olurdum, diye düşünüyorum. Bu durum askerlik süresince daha da fazlalaştı. Tartışmalar ve hasret ikimizin de canını yaktı. 5 senelik ilişkimizde ilk kez birbirimizden ayrılmıştık. Beni burada bırakıp gitmek onun için çok zor oldu, ne yaptımsa gözünde büyüdü. Ben burada onsuz sanki çok mutluymuşum gibi davrandı. Her yaptığım hata oldu, suç oldu... Sevgisinden emindim, sabrettim, beklemek değil, acı çekmek zor geldi.
Sevdiğim insanı son nefesime kadar beklerim, ona hiç yanlış yapmadım. O benim her şeyim. Askerlik psikolojisidir, dedim ve her şeye dayandım. Ama daha kırıcı olmaya başladı, Özgürlüğümü kısıtlamaya kalktı. Seviyorsam onu, her şeyden vazgeçmemi istedi. Tabi bu konuşmalar hep kırıcı sözlerle devam etti.
Her zamanki gibi iki gün sonra arar, sakinleşir diye düşündüm ama böyle olmadı. Onun istediklerini yapmadığım takdirde “herkes yoluna” dedi. Ayrılaca-ğımıza asla inanmıyordum. şimdi ise ne yapacağımı bilemiyorum. Bu yazıyı bir başkası size yazmış olsa, eminim ‘Seni istemeyeni sen de isteme, sen de bitir’ derdim.
Geçen seneler nasıl silinir, diye düşünmek bile kalbimi acıtıyor. Ablacım sizce artık beni sevmediği için mi böyle söylüyor? Lütfen benim göremediklerimi siz görün. Aşk insanın gözünü gerçekten kör ediyor. Bana yardımcı olun. 

RUMUZ: KISKANÇLIK MI?

Bak ne güzel kendin de söylüyorsun; ‘Askerlik psikolojisi mi bu?’ diyorsun, ki çok doğru düşünüyorsun. Sevgili kızım, hele şu zamanda askerlik ne kadar stresli, ne kadar zor koşullarda geçiyor, biliyorsun. Bir genç adam için ailesinden, sevdiğinden, yuvasından ayrı, ağır bir eğitim altında, hatta canı pahasına vatani görevini yapmak öyle uzaktan anlaşılabilecek bir şey değil. ışte bu yüzden kıskançlığı daha da artmıştır, kendini yalnız hissettikçe daha da hırçınlaşmıştır.
Sevgisinin değiştiğini hiç sanmıyorum ama senin burada rahat ve keyif içinde özgürce istediğini yaptığını düşündükçe huzuru kaçıyordur besbelli. Ona bir mektup yaz; duygularını güzelce ifade et. Sevgini ve özlemini belirt. Kıskanması için bir neden olmadığını görsün, rahatlasın.
Ancak kızım, sevgin gözünü perdelemiş olabilir, gerçekten bu kadar aşırı kıskançlık katlanılır gibi değildir. Özgürlüğünü tamamen kısıtlarsa, hiçbir sevgi buna dayanamaz, bunu da unutma.

Kendimi çirkin buluyorum

Merhaba Güzin ablacığım.. Yaşım 15, daha küçük olduğumun farkındayım. Bilirim, insan kendini hep çirkin görür ve daha iyi olma çabasındadır. Ama inan bende biraz olsun güzellik yok. Bu canımı çok sıkıyor, okul hayatımı ve aile yaşantımı da ciddi derecede etkiliyor.
ınançlarım doğrultusunda bazen olumlu düşüncelere ulaşabiliyorum. Ama sonra yine olumsuza gidiyor aklım. ısyan etmek istemesem de bazen dayanamayıp ediyorum. Çoğu kişi güzel olduğumu söylese de ben ne olduğumu iyi biliyorum. Açıkçası senden istediğim, çirkinliğimi gözardı edip, normal yaşantıma nasıl dönebileceğimi söylemen... 

RUMUZ: SAD GIRL

Canım yavrum, senin yaşında kendini güzel bulan tek bir kız bilir misin acaba? Bu yaşlarda hepimiz aynalara dargınızdır sanki... Bir sivilce, bir çarpık diş, kemikli bir burun dünyaları karartır. Oysa senin yaşında güzel olmanın, güzel görünmenin tek bir yolu vardır: Gülmek... Bunun için tek bir kahkahan yeter.
Aslında ben çirkin insan olmadığını düşünürüm. Tanrının yarattığı hiçbir varlık çirkin değildir. Çirkin görünen iç dünyamızın dışa yansımasıdır. Haset, kin, nefret, öfke, olumsuz düşüncelerdir insanı çirkinleştiren. Her insanın, her yaşın, mutlaka bir güzel yanı vardır. Kusurlu yönlerimiz olsa da artık kozmetik dünyası öylesine mucizeler yaratıyor ki, bunları düzeltmek ve daha çekici görünmek mümkün.
Bir de kusurlu gördüğünüz bir yanınız varsa, dikkatleri onun üzerinden çekmek için, mutlaka güzel olan bir başka yönünüzü vurgulamaya bakmalısınız. Örneğin saçlarınız güzelse, onları tertemiz, pırıl pırıl, omuzlarınıza dalga dalga dökülecek şekilde tarayın, fönleyin... Parlaklık verecek ürünler kullanın. Ama çirkinliği asla ve asla kabullenmeyin.

X