Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Askerden dört mesaj

  Hürriyet Haber
  16 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 16 Mart 1998 - 00:01

  Genelkurmay Başkanlığı, son günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri'ni konu alan tartışmalar üzerine dün bir dizi hassas mesaj taşıyan önemli bir açıklama yayınladı.

  Genelkurmay, bu açıklamasında başlıca şu dört mesajı verdi:

  1- Makam hırsı içinde değiliz,

  2- Komutanlar değişir, tutumumuz değişmez,

  3- Memleket meseleleriyle uğraşın, bizimle değil,

  4- Cumhuriyetin en büyük güvencesi biziz.

  Genelkurmay'ın bu açıklaması, dün bazı gazetelerde çıkan ve Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grubun Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın görev süresini uzatarak, İkinci Başkan Çevik Bir'in önünün açılmasına çalıştığı yolundaki haberlere bir tepki olarak ortaya çıktı. Genelkurmay'ın açıklamasında Orgeneral Bir ile ilgili bu yöndeki haberler, ‘‘komuta kademesine nifak sokmaya, bölmeye ve zayıf düşürmeye yönelik esef verici, izan ve insaf ölçülerine sığmayan hezeyanlar’’ olarak değerlendirildi.

  Genelkurmay Genel Sekreterliği tarafından dün akşam saatlerinde gazete bürolarına geçilen açıklamanın tam metni şöyle:

  ‘‘Basın organlarından, 15 Mart 1998 tarihinde Milliyet Gazetesi'nin Günlük köşesinde, Sabah Gazetesi'nin 32'nci Gün köşesinde ve diğer bazı haberlerde yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri'nden kaynaklanmış hiçbir sebep ve dayanak olmadığı halde, ortaya atılan çirkin söylentilerin altında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Ağustos 1998'de komuta kademesini arzu ettiği şekilde oluşturmak istemesinin yattığı yorumlarına yer verilmektedir. İleri sürülen bu sav tamamen yanlış ve gerçek dışıdır. Asılsız ve hayal ürünü bu mülahazalar, Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi içerisine nifak sokmaya, bölmeye ve zayıf düşürmeye yönelik, esef verici, iz'an ve insaf ölçülerine sığmayan hezeyanlar olarak değerlendirilmiştir.

  Son günlerde, ülkenin acil çözüm bekleyen bunca sorunlarıyla uğraşmak yerine, Silahlı Kuvvetlerimizin içte ve dışta bu kadar yoğun gayretler içerisinde bulunduğu bir dönemde, Türkiye'nin içeride ve dışarıda itibar ve görüntüsünü zedeleyecek yanlış ve hayali konuların basında yer alması ve bununla kamuoyunun meşgul edilmesi, sağduyulu herkesi derinden üzmektedir.

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev değişimi her zaman şanlı mazisine, kökleşmiş geleneklerine ve hukuk kurallarına uygun olarak cereyan etmektedir. Silahlı Kuvvetlerin hiçbir komutanı makam ve rütbe hırsı içinde olmamıştır. Bundan böyle de olmayacaktır. Görevi devralacak komutanların laik Türkiye Cumhuriyeti'nin şanlı bayrağını daha da yükseklerde aynı heyecan ve anlayışla dalgalandıracağından hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır.

  Her zaman, milli birlik ve beraberliğimizin huzur ve güvenliğimizin en büyük teminatı ve Cumhuriyetimizin bekçisi olan Türk Silahlı Kuvvetleri, büyük bir görev aşkı ve özveri ile yurtiçinde ve yurtdışında, yüce milletinin kendisine verdiği kutsal görevlerini icra ederken, kendisine yönelik haksız ve maksatlı söylentileri üzüntü ile izlemektedir.

  Türk Silahlı Kuvvetleri, demokrasinin ve Anayasa'da temel ilkeleri belirtilen Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük güvencesi, kollayıcısı ve koruyucusu olmuştur ve olmaya da devam edecektir.’’


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı